Տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ և ՌԴ ԴԺ միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 32-րդ նիստը
Գյումրի քաղաքի «Սև բերդ» ամրոցում նոյեմբերի 6-ին գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 32-րդ նիստը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից` երկու երկրների միջև միջպետական հարաբերություններն այսօր բարձր քաղաքական մակարդակի վրա են՝ շարունակելով ամրապնդվել բոլոր ոլորտներում, նշել է հայ-ռուսական համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը: Ըստ նրա՝ ակտիվ քաղաքական երկխոսությունն ամուր հիմք է առևտրատնտեսական, ռազմաքաղաքական, մշակութային և հումանիտար համագործակցության համար՝ ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ միջազգային կառույցների շրջանակում: Որպես երկկողմ համագործակցության կարևոր բաղադրիչ նա արժևորել է  հայ-ռուսական խորհրդարանական փոխգործակցությունը: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը, երկու երկրների խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովների համատեղ հանդիպումներն ու տարբեր մակարդակներում այցերը: «Հանձնաժողովն արդեն ապացուցել է իր կենսունակությունն ու կարևորությունը՝ որպես արդյունավետ հարթակ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի բաց և արդյունավետ քննարկումների համար»,-ասել է ԱԺ փոխնախագահը: Նա նշել է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը հանդիսանում են ռազմավարական դաշնակիցներ և հաջողությամբ   համագործակցում են ոչ միայն ԱՊՀ միջխորհրդարանական և ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովներում, այլ նաև  խորհրդարանական տարբեր ձևաչափերում: Անդրադառնալով նիստում քննարկվող՝ ԵԱՏՄ շրջանակում ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման հարցին, ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ   հանձնաժողովի նիստերը թույլ են տալիս վերլուծել խնդիրները և գնահատել հետագա աշխատանքի հեռանկարները՝ միաժամանակ բացահայտելով խորհրդարանական մակարդակով համաձայնեցված որոշումներ կայացնելու հնարավորությունները:  Նա համոզմունք է հայտնել, որ քննարկումները նոր խթան կհաղորդեն հետագա երկխոսությանը:
Համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ, ՌԴ Դաշնային ժողովի  Դաշնության խորհրդի  նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովը կարևորել է  ԵԱՏՄ շրջանակում հանձնաժողովի հաջող աշխատանքը, ընդգծելով կառույցի ամրապնդման մեջ Հայաստանի զգալի ավանդը: Նա նշել է, որ  Հայաստանը 2019 թվականին հաջողությամբ նախագահել է ԵԱՏՄ մարմիններում և իր էական ավանդը ներդրել այդ միությունում: Յուրի Վորոբյովի խոսքով՝ Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրումից հետո լավ արդյունքներ են ձեռք բերվել: Մասնավորապես՝ 2018 թվականին ԵԱՏՄ ՀՆԱ-ն ավելացել է 2,5 տոկոսով, այդ թվում Հայաստանում? 5,2, երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է 18,8 տոկոսով, իսկ անդամ պետությունների փոխադարձ առևտրի ծավալը՝ 9,2 տոկոսով՝ հասնելով 60 մլրդ ԱՄՆ դոլարի:
Գյումրիում հրավիրված նիստի օրակարգում ԵԱՏՄ շրջանակում ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցմանն ու մոտարկմանը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև մշակութայի և մարդասիրական համագործակցությանը վերաբերող հարցերն էին:
Քննարկման ընթացքում հայ խորհրդարանականները կարևորել են մասնավորապես՝ Վերին Լարսի անցակետում Ռուսաստանից դեպի Վրաստան, Հայաստան թողունակության և հատկապես՝ բեռնատար ավտոտրանսպորտի թողունակության բարձրացման խնդիրը:
Համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները մինչև տարեվերջ առաջարկություններ կներկայացնեն հաջորդ նիստի օրակարգի ձևավորման վերաբերյալ:
Նիստի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ ԱԺ և ՌԴ ԴԺ միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն այցելել են  Գյումրի քաղաքի թիվ 23 միջնակարգ դպրոց, որտեղ գործում են նաև ռուսական դասարաններ: Ռուս պատգամավորները դպրոցի գրադարանին նվիրել են դասագրքեր, ապա  ներկա գտնվել հայ-ռուսական բարեկամությանը նվիրված միջոցառմանը:

Состоялось 32-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ
6 ноября в ''Черной крепости'' города Гюмри созвано 32-е заседание Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между Национальным Собранием РА и Федеральным Собранием РФ.
Вице-спикер НС, сопредседатель армяно-российской МПК А.Симонян отметил высокий уровень межгосударственных отношений двух стран, который продолжает укрепляться во всех сферах. По его мнению, активный политический диалог – прочная основа для торгово-экономического, военно-политического, культурного и гуманитарного сотрудничества как в двустороннем формате, так и в рамках международных структур. Как важный компонент двустороннего сотрудничества вице-спикер НС оценил армяно-российское парламентское взаимодействие. В этом контексте он подчеркнул активную работу МПК, совместные встречи соответствующих комиссий парламентов двух стран и визиты на разном уровне. "Комиссия уже доказала свою жизнеспособность и важность как эффективная площадка для открытого и продуктивного обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес", - заметил вице-спикер НС. Он отметил, что Армения и Россия являются стратегическими союзниками и успешно   сотрудничают не только в МПА СНГ и ПА ОДКБ, но также в различных парламентских   форматах. Обратившись на заседании к обсуждаемому вопросу гармонизации национальных законодательств в рамках ЕАЭС, А.Симонян подчеркнул, что заседания комиссии позволяют анализировать проблемы и оценивать перспективы дальнейшей работы, одновременно вскрывая возможности вынесения согласованных на парламентском уровне решений. Он выразил уверенность, что дебаты сообщат новый импульс последующему диалогу.
Сопредседатель МПК, заместитель председателя Совета Федерации ФС РФ Ю.Воробьев подчеркнул плодотворную работу комиссии в рамках ЕАЭС, особо выделив существенный вклад Армении в укрепление структуры. Он отметил, что Армения в 2019 г.   успешно председательствовала в органах ЕАЭС и внесла значительный вклад в этот союз. По Ю.Воробьеву, после подписания договора о ЕАЭС достигнуты хорошие результаты. В частности, в 2018 г. ВВП ЕАЭС возрос на 2,5%, в том числе в Армении – на 5,2%, товарооборот между странами ЕАЭС увеличился на 18,8%, а объем взаимной торговли государств-членов – на 9,2%, достигнув 60 млрд. долларов США.
В повестке созванного в Гюмри заседания в рамках ЕАЭС – вопросы гармонизации и сближения национальных законодательств, а также культурного и гуманитарного сотрудничества между двумя странами.
В ходе обсуждений армянские парламентарии подчеркнули важность, в частности, проблемы увеличения пропускной способности КПП Верхний Ларс из России в сторону Грузии, Армении и особенно для грузовых автотранспортных перевозок.
Члены МПК представят до конца года предложения по формированию повестки дня следующего заседания.
В рамках работы заседания члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ посетили в Гюмри среднюю школу N 23, в которой действуют также русские классы. Депутаты РФ подарили школьной библиотеке учебники, затем приняли участие в мероприятии, посвященном армяно-российской дружбе.