Բոլիվիայում ցուցարարները քաղաքապետի նկատմամբ բռնի ուժ են կիրառել
Բոլիվիայի Վինտո ոչ մեծ քաղաքի ղեկավարը հարձակման է ենթարկվել ընդդիմադիր ցուցարարների կողմից։ Նրան բոբիկ քարշ են տվել փողոցներով, վրան ներկ լցրել և բռնությամբ կտրել մազերը:։
Իշխող «Մաս» կուսակցությունից քաղաքապետ Պատրիցիա Արսը մի քանի ժամ բռնության ենթարկվելուց հետո ոստիկանությանն է հանձնվել։
Սա հերթական միջադեպն է նախագահական ընտրություններից հետո իշխանության ներկայացուցիչների և նրանց հակառակորդների միջև դաժան բախումների շարքից։
Գործող նախագահ Էվո Մորալեսի կողմնակիցների հետ բախումների հետևանքով երկու ցուցարարների մահվան լուրի տարածվելուց հետո զայրացած ամբոխը ուղևորվել է դեպի քաղաքապետարան։
Դիմակավորված տղամարդիկ «մարդասպան, մարդասպան» գոչյուններով քաղաքապետին բոբիկ քարշ են տվել կամրջի մոտ։ Այնտեղ նրան ստիպել են ծնկի գալ, կտրել են մազերը և վրան կարմիր ներկ են լցրել։ Նրանք նաև ստիպել են, որ Արը հրաժարականի դիմում ստորագրի։

В Боливии мэра таскали по улице, поливали краской и насильно постригли
В небольшом городке Винто (Боливия) оппозиционные протестующие напали на мэра Патрисию Арсе и начали ее таскать по улицам босиком. Также нападавшие облили женщину красной краской и насильно остригли волосы. Об этом сообщает BBC Украина, передает UNIAN.
Группа протестующих перекрыла мост в Винто, когда услышала об убийстве двух оппозиционеров сторонниками действующего президента. Демонстранты ворвались в ратушу, где находился мэр и член правящей партии "Движение к социализму" Патрисия Арсе. Женщину обвинили в попытке сорвать протесты и в смертях оппозиционеров.
С криками: "Убийцы, убийцы" мужчины в масках вытащили ее на улицу, заставили стать на колени, облили красной краской и дали на подпись заявление об отставке. Ее отдали полицейским только после многочасовых издевательств, а ратушу подожгли.
Позже информация об одном убийстве подтвердилась – 21-летнего мужчину нашли с проломленным черепом.
Напомним, 20 октября в Боливии состоялись выборы главы государства, которые выиграл Эво Моралес. После подсчета голосов в стране вспыхнули масштабные протесты. Еще задолго до выборов среди боливийцев постепенно росли протестные настроения из-за, как они считают, неэффективных усилий власти в борьбе с лесными пожарами в Амазонии.