ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարները բացել են Մարտիրոս Սարյանի նկարների «Ծաղիկներ մարտիկներին» ցուցահանդեսը (Տեսանյութ)
Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և պաշտոնական այցով Երևան ժամանած Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 10-ին մասնակցել են Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ՝  Մարտիրոս Սարյանի նկարների «Ծաղիկներ մարտիկներին»  ցուցահանդեսի բացմանը։ Ցուցահանդեսը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-ամյակին։
Զոհրաբ Մնացականյանը բացմանը նշել է.
«Հարգելի՛ Սերգեյ Վիկտորովիչ,
նախ և առաջ, բարի գալուստ Հայաստան: Շատ ուրախ եմ, որ Դուք օդանավակայանից անմիջապես այստեղ եկաք,  որպեսզի բացենք մեզ համար շատ կարևոր այս ցուցահանդեսը՝ 1965թ.-ին Հաղթանակի քսանամյակին նվիրված Մարտիրոս Սարյանի նկարների «Ծաղիկներ մարտիկներին»  ցուցահանդեսը:
Պատվիրակության հարգելի անդամներ,
Իմ սիրելի՛ հայրենակիցներ, բարեկամներ,
Մայիսի 9-ը մեր ընդհանուր տոնն է, մեր ընդհանուր հիշողության օրն է այն մասին, թե ինչպես ենք ուս ուսի մարտնչել, պայքարել և հաստատակամ քայլել միասին դեպի հաղթանակ։ Այս հաղթանակը նախկին ԽՍՀՄ բոլոր ժողովուրդների, ինչպես նաև հակահիտլերյան կոալիացիայի մաս կազմող ազգերի ընդհանուր ձեռքբերումն է։ Սա, իրավամբ, համաշխարհային տոն է, քանի որ Մեծ հայրենական, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը մարդկության ապագայի համար մղվող պայքար էր։
Մեր բոլորիս ընտանիքներում սերնդեսերունդ փոխանցվում են այդ պատերազմում ընկածների մասին հիշատակը, պատերազմի մասնակիցների հուշերը և ապրումները։ Եվ այդ հիշողությունը չի կարող թույլ տալ մոռանալ ճշմարտությունը, որ մեր ժողովուրդների անսասան եղբայրության, միասնականության և համախմբավածության շնորհիվ հնարավոր դարձավ հաղթել ֆաշիզմը և մաքրել աշխարհը այդ «ժանտախտ»-ից։ Այդ իսկ պատճառով, առավել անընդունելի են բոլոր նրանց ջանքերը, ովքեր փորձում են վերաշարադրել պատմությունը և խեղաթյուրել պատերազմի մասին ճշմարտությունը։
Մայիսի 9-ը տոն է յուրաքանչյուրիս համար, քանի որ ԽՍՀՄ տարածաշրջանում յուրաքանչյուր ընտանիքի հայր, որդի, եղբայր և թոռ գնացել է ռազմաճակատ։ Մեր պապերը և նախապապերը մարտնչել են ռազմաճակատում, անմարդկային ջանքեր գործադրել թիկունքում՝ չխնայելով սեփական կյանքն ու առողջությունը՝ այդպիսով հանդիսանալով հերոսության, ինքնազոհության, մեծահոգության և իրական հայրենասիրության օրինակ։
Իմ ընտանիքը, ես անձամբ մեծացել եմ այդ հուշերով, մեծացել եմ իմ պապի շնորհիվ, որը եղել է մարտիկ և կռվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում, Հայրենական մեծ պատերազմում։
Հարգելի ընկերներ, հայերը հատուկ վերաբերմունք ունեն Հաղթանակի օրվա և ԽՍՀՄ ժողովորդի՝ Մեծ հայրենական պատերազմում դրսևորած հերոսության նկատմամբ։ Եվ դա պատահական չէ։
Մեծ հայրենական պատերազմի ռազմաճակատում Հայաստանից, այլ խորհրդային երկրներից և սփյուռքից մարտնչում էր հայ ժողովրդի 600 հազար զավակ, որոնց կեսը՝ 314 հազարը, չվերադարձավ ռազմաճակատից։
Ռազմի դաշտերում արիաբար մարտնչում էր Կարմիր բանակի 6 հայկական ազգային դիվիզիա, որտեղ կռվում էին Հայաստանի և հայ ազգի 60 հազար զավակներ։ Ի դեպ, դրանք Սովետական միությունում միակ ազգային դիվիզիաներն էին, որոնք մարտնչում էին Սովետա-Գերմանական ռազմաճակատների տարբեր հատվածներում: Այդ կազմավորումներից ամենահայտնի 89-րդ Թամանյան կարմրադրոշ, Կուտուզովի II աստիճանի շքանշանակիր հրաձգային դիվիզիան էր, որն անցել է Կովկասի նախալեռներից մինչև Բեռլին փառավոր ճանապարհը։
Հաղթանակի գործում մեծ ներդրոմ է ունեցել նաև Հայկական դիվիզիան, որը ցուցաբերած տարաբնույթ օգնության հետ մեկտեղ նաև ձևավորել է երկու տանկային շարասյուն՝ «Սասունցի Դավիթ» և «Մարշալ Բաղրամյան»:
Նացիզմի դեմ պայքարում մեծ մասնակցություն է ունեցել նաև հայկական սփյուռքը․ նրա ներկայացուցիչներն անդամակցել են Դիմադրության շարժումներին, կռվել են դաշնակիցների զորամիավորումներում, դրամական միջոցներ են հավաքել՝ Կարմիր բանակին օգնելու համար:
Այսօր, յուրաքանչյուր հայկական գյուղում, էլ չեմ ասում՝ քաղաքներում, խնամքով պահպանվում և բարեկարգվում են Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածներին նվիրված կոթողները: Նրանցից գրեթե բոլորն ընդգրկված են Հայաստանի կառավարության կողմից հաստատված պատմամշակութային հուշարձանների ցուցակներում՝ գտնվելով պետության պաշտպանության և խնամքի ներքո:
Իսկ մայիսի 9-ին, արդեն իսկ մի քանի տասնմամյա պատմություն ունեցող ավանդույթի համաձայն, տարբեր տարիքների, հայացքների հազարավոր մարդիկ, հանրապետության ղեկավար կազմը, ազգային բանակի հրամանատարական կազմը, դիվանագիտական կորպուսի ողջ անձնակազմը ծաղիկներով և ծաղկեպսակներով գալիս են «Հաղթանակի» զբոսայգի՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Անհայտ զինվորի գերեզմանի մոտ։
Հայրենական մեծ պատերազմի ծանր փորձությունների ժամանակ ձևավորվեց   ռազմական առաջնորդների փայլուն աստղաբույլը. 5 մարշալ, 60 հայ գեներալ։ Մենք հատկապես հպարտանում ենք Խորհրդային Միության մարշալ Իվան Քրիստափորի Բաղրամյանի, Խորհրդային Միության ծովակալ Իվան Ստեփանի Իսակովի, Զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ Համազասպ Խաչատուրի Բաբաջանյանի, Ավիացիայի մարշալ Սերգեյ Ալեքսանդրի Խուդյակովի (Արմենակ Խանփերյանց), ինժեներական զորքերի մարշալ Սերգեյ Քրիստափորի Ագանովի և այլ գեներալների և ռազմական առաջնորդների անուններով։
118 հայեր և Հայաստանի բնակիչներ արժանացան  Խորհրդային Միության հերոսի բարձրագույն կոչմանը, իսկ քաջարի օդաչու Նելսոն Գեորգիևիչ Ստեփանյանը և Խորհրդային Միության Մարշալ Հովհաննես Քրիստափորի Բաղրամյանն այդ կոչմանն արժանացան երկու անգամ, 70 հազարից ավել հայ զինվորներ պարգևատրվել է ԽՍՀՄ շքանշաններով և մեդալներով։
Սիրելի հայրենակիցներ, հավետ փա՛ռք կյանքը մեր հայրենիքի ազատությանը և անկախությանը տված հերոսներին։ Փա՛ռք ու պատի՛վ մեր քաջարի հայրերին և պապերին, ովքեր անձնուրացորեն կռվել են առաջնագծում, աշխատել թիկունքում, կերտել Մեծ Հաղթանակը։
Այսօր, ինչպես և Հաղթանակի օրը, մենք ջերմորեն ողջունում ենք պատերազմի վետերաններին:
Անցնում են, տարիներ, տասնամյակներ․ ժամանակի ընթացքն անողոք է․ այսօր նրանցից ամենաերիտասարդները 94-95 տարեկան են, կամ անգամ ավելի մեծ: Այդ իսկ պատճառով մենք բոլոր վետերաններին մաղթում ենք քաջառողջություն, կենսախնդություն, լավատեսություն: Սերունդները պարտական են պատերազմի վետերանների սխրանքների առաջ: Խոնարհվում ենք ձեր առաջ, և շնորհակալ ենք այն բանի համար, որ մեզ հետ եք, այն ամենի համար, ինչ արել եք մարդկության համար և շարունակում եք անել մարդկանց համար՝ ձեր կյանքի անգնահատելի փորձը և ձեր հարուստ գիտելիքները փոխանցելով երիտասարդ սերունդներին»։

Министры ИД Армении и России открыли выставку картин Мартироса Сарьяна "Цветы бойцам" (видео)
10 ноября министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и министр иностранных дел России Сергей Лавров, прибывший в Ереван с официальным визитом, приняли участие в открытии выставки Мартироса Сарьяна «Цветы бойцам» в Национальной галерее Армении. Выставка посвящена 75-летию победы в Великой Отечественной войне.
В своей речи на открытии министр ИД Армении сказал:
во-первых,  добро пожаловать в Армению. Я очень рад, что Вы из аэропорта сразу приехали сюда, для того чтобы открыть очень важную для нас выставку - «Цветы бойцам», картины Мартироса Сарьяна, приуроченные 20-летию Победы в 1965 году.
Уважаемые соотечественники, друзья.
9 мая - это наш общий праздник, день нашей общей памяти о том, как мы плечом к плечу, сражались, бок о бок трудились, как вместе шли к Победе. Эта Победа - общее достояние всех народов бывшего СССР, а также народов стран антигитлеровской коалиции. Это праздник поистине глобального масштаба, ведь Великая Отечественная, Вторая мировая война была битвой за будущее всего человечества.
Из поколения в поколение в наших семьях сохраняется память о павших, воспоминания и переживания участников войны. И эта память не может позволить забыть истину о том, что именно нерушимое братство, единство, сплоченность наших народов помогли победить фашизм, избавить мир от коричневой чумы. Поэтому, тем более, недопустимы попытки тех, кто стремится переписать историю, исказить правду о войне.
9 мая - это праздник для каждого из нас - ведь каждая советская семья послала на фронт отца, сына, брата, внука.   Наши деды и прадеды воевали на фронте и трудились в тылу на пределе человеческих сил, не щадя своего здоровья и жизни, показав истинные примеры геройства,  самопожертвования, благородства и подлинного патриотизма.
Моя семья, я лично вырос с этими воспоминаниями, был воспитан моим дедом, который был бойцом и сражался во Второй мировой, Великой Отечественной войнах.
Дорогие друзья, у армян - особое отношение ко Дню Победы, к подвигу советского народа в Великой Отечественной войне. И это не случайно.
На фронтах Великой Отечественной войны побывало 600 тысяч сынов армянского народа из Армении, из других союзных республик и из диаспоры, половина из них - 314 тысяч, не вернулась с поля боя.
На полях войны отважно сражались 6 армянских национальных дивизий Красной Армии, в которых воевали 60 тысяч сыновья Армении и армянского народа. Кстати, это были единственные национальные дивизии во всем Советском Союзе, которые сражались на разных фронтах Советско-Германской линии фронта. Из этих формирований наиболее известная - 89-я стрелковая Таманская Краснознаменная орденов Кутузова и Красной Звезды дивизия, которая прошла славный ратный путь от предгорий Кавказа до Берлина - 2700 километров.
Значительный вклад в Победу внесла также Армянская дивизия, которая наряду с различными видами оказанной поддержки также сформировала  две танковые колонны - "Давид Сасунский" и "Маршал Баграмян".
В борьбе с нацизмом широко участвовала и зарубежная армянская диаспора: ее представители влились в движение Сопротивления, воевали в армиях союзников, собирали средства в помощь Красной Армии.
Сегодня в каждом армянском селе, не говоря уже о городах, бережно сохраняются и благоустраиваются обелиски павшим в Великой Отечественной войне. Практически все они внесены в списки памятников истории и культуры, утвержденные Правительством Армении, находятся под защитой и опекой государства.
А 9 мая, по традиции, которой уже много десятилетий, тысячи людей всех возрастов и взглядов, руководители республики, командный состав национальной армии, весь дипломатический корпус приходят с цветами и венками в Ереванский парк «Победа» к вечному огню у могилы Неизвестного солдата.
В тяжелых испытаниях Великой Отечественной Войны выросла блестящая плеяда военачальников: 4 маршалов, 1 адмирал, 65 генералов-армян, которые получили эти звания еще во время боевых действий. В Великой Отечественной Войне приняли участие 114 генералов-армян. Мы особо гордимся именами Маршала Советского Союза Ивана Христофоровича Баграмяна, Адмирала флота Советского Союза Ивана Степановича Исакова, главного маршала бронетанковых войск Амазаспа Хачатуровича Бабаджаняна, маршала авиации Сергея Александровича Худякова (Арменака Ханферянца), маршала инженерных войск Сергея Христофоровича Агапова, других полководцев и военачальников.
118 армян и уроженцев Армении (108+10) были удостоены высшего звания Героя Советского Союза, а отважному летчику Нельсону Георгиевичу Степаняну и Маршалу Советского Союза Ивану Христофоровича Баграмяну это звание было присвоено дважды, свыше 70 тыс. воинов-армян награждены орденами и медалями СССР. 27 армян были награждены орденами Славы Советского Союза всех степеней.
Дорогие соотечественники, вечная слава нашим героям, отдавшим жизнь за свободу и независимость нашей родины! Честь и слава нашим доблестным предкам, самоотверженно воевавшим на фронте и трудившимся в тылу, ковавшим великую Победу!
Сегодня, как и в день Победы, мы с особой теплотой чествуем ветеранов войны.
Летят годы, десятилетия, бег времени неумолим, и нынче самому молодому из них 94-95, а то и больше лет. Поэтому мы желаем всем ветеранам крепкого здоровья, бодрости и оптимизма. Поколения в долгу перед подвигом бывших фронтовиков. Низкий вам поклон, огромная вам благодарность за то, что вы с нами, за то, что вы сделали для человечества и продолжаете делать для людей, передавая свой бесценный опыт вашей жизни, свои богатые знания молодому поколению!