Մարգարիտա Սիմոնյանն Էվո Մորալեսին RT-ում աշխատանք է առաջարկել
«Russia Today»-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը նոր աշխատանք է առաջարկել հրաժարականի մասին հայտարարած Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսին։
«Ես Մորալեսին հիանալի աշխատանք եմ առաջարկում, հեռուստաշոու իսպանական ռադիոկայանում: Էկվադորի նախկին նախագահ Կորեան արդեն երկրորդ տարին է մեզ համար հեռուստահաղորդում է վարում RT-ի իսպաներեն ալիքում », - Twitter-ում գրել է Սիմոնյանը։
Բոլիվիայի նախագահ էվո Մորալեսն ընտրություններում իր հաղթանակի պատճառով հոկտեմբերից երկրում ընթացող բողոքի ակցիաների ֆոնին հայտարարել է իր հրաժարականի մասին:

The Editor-in-Chief of the RT Television Network Proposes to President-Elect Bolivia
The editor-in-chief of the "Russia Segudnia" group and RT TV, Margarita Simonian, offered to resign Bolivian President Evo Morales to present a program on the Spanish channel "RT", MBS News reports.
"I offer Morales a great job, a television show on the Spanish radio station," Simonian wrote on Twitter. "(Former Ecuadorian President Rafael) Correa is presenting TV programs for us … (on RT) for the second year."
Bolivian President Evo Morales announced his resignation on the back of protests against the outcome of the controversial presidential election since October, which resulted in his victory