Նիկոլ Փաշինյանը 2020 թվականին նախատեսում է պաշտոնական այց կատարել Ռուսաստան
2020 թվականին նախատեսում եմ պաշտոնական այցով մեկնել Ռուսաստանի Դաշնություն։ Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովում նոյեմբերի 13-ին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, հաղորդում է News.am-ը:
Վարչապետի խոսքով՝ արդեն կա նախնական պայմանավորվածություն, որ 2020 թվականին ինքը պաշտոնական այց կկատարի Ռուսաստանի Դաշնություն, իսկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, իր հերթին, 2020 թվականի երկրորդ կամ 2021-ի առաջին կեսին կայցելի պատասխան պաշտոնական այցով Հայաստան։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինի հետ իր հարաբերություններին՝ Նիկոլ Փաշինյանը մասնավորապես ասաց, որ 2018 թվականի նրա հանդիպման արդյունքներով և խոսակցությունները Ռուսաստանի նախագահի հետ աննախադեպ դինամիկա են ունեցել։
«Ժամանակի ընթացքում հարցերը ստանում են պատասխաններ, ընդ որում՝ կա նաև որոշակի ընկալման, դրանց խորության և անկեղծության երկուստեք գիտակցման խնդիր։ Ես դեռ անցած տարվա ամռանն ասացի, որ մենք մտադիր ենք հարաբերությունները դուրս բերել նոր մակարդակի և նոր որակի։ Կարող եմ ասել, որ գործընթացն ընթանում է։ Հիմա ես արդեն կարող եմ այդ մասին ավելի վստահ ասել»,- ընդգծել է Փաշինյանը։

Никол Пашинян в 2020 году намерен посетить РФ с официальным визитом
В 2020 году я планирую с официальным визитом посетить Российскую Федерацию. Об этом на заседании Национального Собрания Армении 13 ноября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопросы депутатов, передает News.am
По словам премьера, уже есть предварительная договоренность по поводу того, что в 2020 году он совершит официальный визит в Российскую Федерацию, а президент РФ Владимир Путин, в свою очередь, во второй половине 2020 года или первой половине 2021 года посетит с ответным официальным визитом Армению.
Касаясь своих отношений с президентом России Владимиром Путиным, Никол Пашинян в частности заявил, что по итогам 2018 года его встречи, и разговоры с президентом России имели беспрецедентную динамику.
«Со временем вопросы получают ответы, причем, есть также проблема определенного восприятия, обоюдного осознания их глубины и искренности. Я еще летом прошлого года заявил, что мы намерены вывести отношения на новый уровень и новое качество. Могу сказать, что процесс идет. Сейчас я уже могу заявить об этом более уверенно», - подчеркнул Пашинян.