Պետք է պարզել, թե Մադրիդյան սկզբունքները որտեղ են տանում. Փաշինյան
ՀՀ կառավարությունը Մադրիդյան սկզբունքները բանակցային գործընթացի հիմք ընդունել-չընդունելու համար կարևորում է սկզբունքների պարամետրերի պարզաբանումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ՝ պատասխանելով պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հարցին:
«Քանի դեռ Մադրիդյան սկզբունքների բոլոր պարամետրերը մեզ համար թափանցիկ չեն, մեզ համար դժվար է ասել՝ մենք դա ընդունում ենք որպես բանակցային գործընթացի հիմք, թե չենք ընդունում: Մադրիդյան սկզբունքներն, ըստ էության, հարցի լուծման ճանապարհն են: Մենք ուզում ենք հասկանալ՝ այդ ճանապարհը մեզ ինչ հնարավոր տեղեր կարող է հասցնել, որպեսզի նախապես իմանանք, թե այդ ճանապարհով գնում ենք, թե ոչ»,-ասել է վարչապետը:
Նա շեշտել է՝ պետք է պարզել, թե Մադրիդյան սկզբունքները որտեղ են տանում, հասկանալ, որ այսինչ իրավիճակն է ու գնալ առաջ: Վարչապետը նշեց՝ երբ պարզվի, որ տարբեր կողմեր տարբեր ճանապարհներով են ուզում գնալ, նշանակում է, որ Մադրիդյան սկզբունքների մեջ խնդիր կա, ինչ-որ մեկն ինչ-որ մեկին խաբում է: «Իսկ մենք չենք ուզում բանակցային գործընթացում և ընդհանրապես հարաբերություններում որևէ մեկին խաբել»,-ասաց վարչապետը:

Правительство Армении видит необходимость в уточнении параметров Мадридских принципов: Пашинян
Для принятия или непринятия Мадридских принципов в качестве основы для переговорного процесса правительство Республики Армения придает большое значение уточнению параметров этих принципов. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата Армана Бабаджаняна.
''До тех пор, пока все параметры Мадридских принципов не станут для нас прозрачными, нам трудно сказать, принимаем ли мы их за основу переговорного процесса или нет. Мадридские принципы, по сути, являются путем решения проблемы. Мы хотим понять, куда этот путь может привести нас, чтобы понять, пойдем ли мы этим путем или нет'', - сказал премьер-министр.
Он подчеркнул, что необходимо выяснить, куда ведут Мадридские принципы, понять, что это такое, и двигаться вперед. Премьер-министр отметил, если выясниться, что разные стороны хотят идти разными путями, то это означает, что существует проблема с Мадридскими принципами, что кто-то кого-то обманывает. ''И мы не хотим никого обманывать в переговорном процессе и отношениях в целом'', - сказал премьер.