ԱՄՆ-ը կշարունակի ԻՊ-ի դեմ պայքարը. Պոմպեո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն խոստացել է, որ ԱՄՆ-ը կշարունակի «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարը՝ հուսադրելով Վաշինգտոնում հավաքված մտահոգված դաշնակիցներին, հաղորդում է Interfax-ը:
«ԱՄՆ-ը կշարունակի գլխավորել կոալիցիան և կշարունակի անվտանգության ապահովման ջանքերը»,- ասել է նա:
Ֆրանսիայի կողմից կազմակերպված հանդիպմանը, որը ընթանում է Վաշինգտոնում, մասնակցում են 31 երկրներից ԱԳ նախարարներ և բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Պոմպեոն վստահեցրել է, որ ամերիկյան զորքերը մնացել են այնտեղ, որպեսզի «համոզվեն, որ ԻՊ-ը երբեք երկորդ շնչառություն չի ստանա»: Նա հատուկ նշել է հոկտեմբերի 26-ին տեղի ունեցած հատուկ գործողությունը, որի ընթացքում սպանվեց ԻՊ պարագլուխ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադին, ինչպես նաև շարժման այլ առաջնորդներ:
«Կոալիցիայի անդամները պետք է իրենց հայրենիքներ վերադարձնեն հազարավոր արտասահմանցի գրոհային-ահաբեկիչներին և պատժեն իրենց գործած չարագործությունների համար»,- ասել է Պոմպեոն:

Pompeo: US "Will Continue to Lead" Fight Against Islamic State
US Secretary of State Mike Pompeo vowed Thursday that the United States will keep fighting the Islamic State group, reassuring worried allies convened in Washington, The Times of Israel reports.
"The United States will continue to lead the coalition and the world on this essential security effort," Pompeo said as he opened a day of talks in Washington.
Foreign ministers or other senior officials from 31 nations came to Washington for the meeting initiated by France after US President Donald Trump stunned them last month by announcing a US troop withdrawal from Syria.