ԱՄՆ-ը կշարունակի ԻՊ-ի դեմ պայքարը. Պոմպեո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն խոստացել է, որ ԱՄՆ-ը կշարունակի «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարը՝ հուսադրելով Վաշինգտոնում հավաքված մտահոգված դաշնակիցներին, հաղորդում է Interfax-ը:
«ԱՄՆ-ը կշարունակի գլխավորել կոալիցիան և կշարունակի անվտանգության ապահովման ջանքերը»,- ասել է նա:
Ֆրանսիայի կողմից կազմակերպված հանդիպմանը, որը ընթանում է Վաշինգտոնում, մասնակցում են 31 երկրներից ԱԳ նախարարներ և բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Պոմպեոն վստահեցրել է, որ ամերիկյան զորքերը մնացել են այնտեղ, որպեսզի «համոզվեն, որ ԻՊ-ը երբեք երկորդ շնչառություն չի ստանա»: Նա հատուկ նշել է հոկտեմբերի 26-ին տեղի ունեցած հատուկ գործողությունը, որի ընթացքում սպանվեց ԻՊ պարագլուխ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադին, ինչպես նաև շարժման այլ առաջնորդներ:
«Կոալիցիայի անդամները պետք է իրենց հայրենիքներ վերադարձնեն հազարավոր արտասահմանցի գրոհային-ահաբեկիչներին և պատժեն իրենց գործած չարագործությունների համար»,- ասել է Պոմպեոն:

США останутся лидерами коалиции против ИГ - Помпео
Вашингтон продолжит возглавлять коалицию против террористической организации "Исламское государство", заявил в четверг госсекретарь США Майк Помпео, передает Interfax.
"Вы все знаете, что мы должны продолжать бороться с ИГ. Соединенные Штаты продолжат возглавлять коалицию , - заявил Помпео на открытии министерской встречи стран-участниц возглавляемой США коалиции.
По инициативе госсекретаря в четверг в Вашингтоне собрались главы МИД так называемой "малой группы", в которую входят 23 страны.
В октябре в госдепартаменте отмечали, что "США преисполнены решимости не допустить возрождения ИГ в Сирии и Ираке и продолжат работать с глобальной коалицией с целью уничтожения остатков ИГ и срыва глобальных амбиций группировки".
- ООН: 3,2 млн иракских беженцев вернулись в свои дома после победы над ИГ "3,2 миллиона людей вернулись в свои родные края. В январе это число впервые с начала кризиса в декабре 2013 года превысило...