Նիդերլանդների խորհրդարանում առաջարկում են Երևանում դեսպանատուն բացել որպես ուղերձ ՀՀ կառավարությանը
Նիդերլանդների խորհրդարանի կոալիցիոն չորս կուսակցություններն առաջարկել են երկրի իշխանություններին 2 միլիոն եվրո հատկացնել արտաքին գործերի նախարարությանը` Երևանում դեսպանություն բացելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Քրիստոնեական միություն խմբակցության պատգամավոր, Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Ջոել Ֆորդևինդը` ընդգծելով, որ այս քայլով Նիդերլանդները կհավաստի աջակցությունը Հայաստանի կառավարությանը ավելի վստահ քայլերով շարունակելու բարեփոխումները, պայքարը կոռուպցիայի դեմ և հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության:
«Նիդերլանդների Քրիստոնեական միություն խմբակցության նախաձեռնությամբ կոալիցիոն չորս ուժերն առաջարկեցին բացել դեսպանություն Երևանում: Ցանկանում ենք սատարել Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությանը, այն խիզախ քայլերին, որ նոր կառավարությունը ձեռնարկում է՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարության ամրապնդման գործում։ Այս քաղաքական քայլով մենք ցանկանում ենք արտահայտել առևտրի ծավալների ավելացման հանձնառությունը: Մենք ցանկանում ենք ամրապնդել մեր հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,-ընդգծեց խորհրդարանականը:
«Ինչու հիմա» հարցն, ըստ նրա, ունի հստակ պատասխան` երկրում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո սա շատ լավ ուղերձ է Երևանին` ցույց տալու Նիդերլանդների աջակցությունը՝ ավելի ամուր հիմքերի վրա կանգնելու կոռուպցիայի, մարդու իրավունքների խախտումների դեմ պայքարում, ուժեղացնելու դատական համակարգը: «Դրանով մեր ընկերությունների, բիզնեսի համար առավել նպաստավոր պայմաններ կստեղծվեն գործունեություն ծավալելու Հայաստանում ավելի կայուն միջավայրում»,-նշեց նա:
Պատգամավորը խորհրդարանում քննարկման առարկա է դարձրել Թուրքիայի ներխուժումը Սիրիա։ Նա նկատել է, որ Սիրիայում հայերի նկատմամբ հարձակումները հիշեցնում են Հայոց ցեղասպանությունը:
«Լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ` Թուրքիան հարձակվում է ինքնիշխան պետության` Սիրիայի վրա: Հայերը կրկին հետապնդվում են, անգամ սպանվում, ինչպես օրեր առաջ Ղամիլշիում ահաբեկչության զոհ դարձան երկու հայեր: Մենք ականատես եղանք ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, մեր խորհրդարանը ևս դատապարտել է այն, և մենք շարունակում ենք ճնշումները կառավարության վրա, որպեսզի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,-ընդգծեց Ջոել Ֆորդևինդը, ով նաև Հայաստան-Նիդերլանդներ բարեկամական շրջանակի համանախագահն է:

Парламент Нидерландов предлагает открыть посольство в Ереване
Четыре коалиционные партии парламента Нидерландов предложили властям страны выделить 2 млн евро на открытие посольства в Ереване. Об этом в беседе с Арменпресс сказал член комитета Палаты представителей Нидерландов по международным отношениям Джоэл Фордевинд, подчеркнув, что этим Нидерланды будут поддерживать правительство Армении более уверенно продолжать реформы, борьбу с коррупцией и защиту прав человека.
"По инициативе фракции "Христианский союз Нидерландов" четыре коалиционные силы предложили открыть посольство в Ереване. Мы хотим поддержать бархатную революцию в Армении, смелые шаги, предпринятые новым правительством для борьбы с коррупцией, защиты прав человека и укрепления демократии. Этим политическим шагом мы хотим выразить нашу приверженность расширению торговли. Мы хотим укрепить наши отношения с Арменией", - подчеркнул парламентарий.
На вопрос "почему сейчас", по его словам, есть четкий ответ: после бархатной революции в стране это очень хороший сигнал Еревану, чтобы продемонстрировать поддержку Нидерландов поставить борьбу с коррупцией, нарушениями прав человека и укрепление судебной системы на более прочную основу. "Это создаст более благоприятные условия для работы наших компаний и предприятий в более стабильной обстановке в Армении", - сказал он.
Депутат также поднял в парламенте вторжение Турции в Сирию. Он отметил, что нападения на армян в Сирии напоминают Геноцид армян.
"Будучи членом НАТО, Турция нападает на суверенное государство - Сирию. Армяне подвергаются преследованиям, их даже убивают - двое армян на днях были убиты в результате террористической атаки в Камышлы. Мы стали свидетелями признания Геноцида армян в Конгрессе США, наш парламент также осудил его, и мы продолжаем оказывать давление на правительство с целью признания Геноцида армян", - сказал Джоэл Фордевинд, который также является сопредседателем Круга дружбы Армения-Нидерланды.