Համագործակցության կամուրջ Հայաստանի և Իսրայելի ՏՏ ընկերությունների միջև
Աշխարհի ավելի քան 50 երկրներում գրասենյակներ ունեցող TAITRA-ն՝ Թայբեյի արտաքին առևտրի զարգացման խորհուրդը ներկայացուցչություն է բացում Հայաստանում՝ կապելով Հայաստանի և Իսրայելի ՏՏ ոլորտի ընկերություններին: Այս մասին պատմել է հրավիրող կողմ հանդիսացող Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, փոխանցում է Armenpress-ը:
«WCIT-ի շրջանակում Հայաստանում էր նաև TAITRA-ի ղեկավարը Ջեյմս Ուանգը: Եվ մենք դեռ այդ օրերին քննարկեցինք Հայաստանում TAITRA-ի գրասենյակի հնարավոր բացման հարցը: Այն խթանում է ասիական ընկերությունների մուտքը միջազգային շուկաներ և հակառակ ուղղությամբ: Դա նաև համագործակցության հարթակ է բիզնեսի համար: Ընկերությունը, տեսնելով Հայաստանի և Իսրայելի ՏՏ ընկերությունների ձեռներեցությունը, նմանություններ է գտել նրանց միջև, և որոշում կայացրել գրասենյակ բացել նաև Հայաստանում, որը կաշխատի հենց երկու ամիս առաջ բացված Իսրայելի գրասենյակի հետ»,-նշել է Եսայանը լրատվամիջոցի հետ զրույցում:
Իսրայելը համարվում է նաև ստարտափերի երկիր, աշխարհում առաջատար դիրք է գրավում ստարտափերի թե քանակով, թե որակով: Հայաստանում ներկայացուցչություն ունենալը հնարավորություն կտա գրասենյակի հետ համագործակցելով ոչ միայն ծանոթանալ իսրայելական ընկերությունների հետ և համատեղ արտադրանք ստեղծել, այլ նաև այն Հայաստանի համար ուղիղ պատուհան կբացի՝ դեպի ասիական շուկա: Հայաստանում ՏՏ ոլորտի այն ընկերությունները, որոնք ունեն նորարական գաղափարներ և ցանկանում են արտադրություն կազմակերպել, այժմ հաճախ ստիպված են լինում իրենք չարչարվել, փնտրել, գտնել ընկերությունների, որոնք դրանով զբաղվում են: Իսկ TAITRA-ի ներկայության պարագայում ընկերությունները կարող են միանգամից դիմել դրան, որն իր բազայից կներկայացնի ընկերություններին: Այսինքն` հայաստանյան ընկերությունների համար հնարավորություն է ընձեռվում մի քանի ամսվա աշխատանքը կրճատել, բացի այդ իմանալ, որ վստահելի, որակյալ ընկերության հետ են աշխատելու: ԱՏՁՄ անդամ բոլոր ընկերությունները կունենան այդ հարթակից օգտվելու հնարավորություն:

New Cooperation Bridge to Open Between Armenian and Israeli IT Companies
The Taiwan External Trade Development Council (TAITRA), which has offices in more than 50 countries of the world, is opening a representation in Armenia, connecting the Armenian and Israeli IT companies. Alexander Yesayan, president of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), talked about the topic with ARMENPRESS.
"TAITRA Chairman James Huang visited Armenia on the sidelines of the WCIT. And during that days we discussed the possibility of opening a TAITRA office in Armenia. It promotes the access of Asian companies to the international markets and the opposite direction. It is also a cooperation platform for the business. By seeing the entrepreneurship of the Armenian and Israeli IT companies, the company found similarities between them and made a decision to open an office in Armenia which will collaborate with the Israeli office opened just two months ago", Yesayan said.
Israel is also considered as the country of startups, it captures a leading place in the world both with the quantity and quality of its startups. Having an office in Armenia will enable to cooperate with the Israeli office, get acquainted with the Israeli companies and create a joint product, as well as will open a direct window for Armenia to the Asian market. Some Armenian IT companies, which have innovative ideas and want to organize a production, sometimes have to search for, find companies which are engaged in this process. But in case of the presence of TAITRA, the companies can directly apply to it which will introduce them on its database of companies. In other words, the Armenian companies will have a chance to cut the work of several months, and also will be sure that they are working with reliable, qualified companies. All UATE member companies will have an opportunity to use that platform.