Իրանի ԱԳՆ-ն երկրի ներքին գործերին միջամտություն Է համարել արտաքին աջակցությունը բողոքներին
Թեհրանն օտարերկրյա պետությունների ներկայացուցիչների կողմից Իրանում տեղի ունեցող բողոքներին աջակցությունը միջամտություն Է համարում երկրի ներքին գործերին: Այդ մասին նոյեմբերի 25-ին հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Բողոքներին աջակցությունը միջամտություն Է Իրանի ներքին գործերին»,-ասել Է նա մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակել Է Press TV հեռուստաալիքը: Մուսավին պնդել Է, որ «մի շարք պետություններ զարմանալիորեն պաշտպանել են խռովարարներին Իրանում»:
«Իրանի կառավարությունը ճանաչում Է խաղաղ բողոքի մարդկանց իրավունքը, սակայն հարկ Է տարանջատել նրանց, ովքեր զբաղվում են անկարգություններով,-հավելել Է նա:-Ցավոք, այդ իրադարձություններին մասնակցել են ահաբեկչական ուժեր»:
Նոյեմբերի 15-ին Իրանում ուժի մեջ Է մտել բենզինի գինը եռակի բարձրացնելու մասին կառավարության որոշումը: Դրանից հետո երկրի մի շարք քաղաքներում տեղ են ունեցել բողոքի ակցիաներ, ոստիկանության հետ ընդհարումներ:
Աշխարհի մի շարք քաղաքական գործիչներ հանդես են եկել բողոքողների նկատմամբ Թեհրանի գործողությունների քննադատությամբ: Այսպես, Եվրամիության ներկայացուցիչները կոչ են արել Իրանի իշխանություններին ու իրավապահ մարմիններին՝ զսպվածություն ցուցաբերել բողոքների նկատմամբ և երկխոսություն սկսել նրանց հետ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն իրանցի բողոքներին խնդրել Է լուսանկարներ ու տեսագրություններ ուղարկել Պետդեպարտամենտ, որոնք վկայում են իշխանությունների կողմից ցույցերի ճնշման և մարդու իրավունքների այլ խախտումների մասին:

МИД Ирана назвал поддержку протестов вмешательством во внутренние дела страны
Тегеран считает поддержку представителями иностранных государств протестов в Иране вмешательством во внутренние дела страны. Об этом заявил в понедельник официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави, передает ТАСС.
"Поддержка протестов - это вмешательство во внутренние дела Ирана", - сказал он на пресс-конференции, которую транслировал телеканал Press TV. По утверждению Мусави, "ряд государств на удивление поддержал бунтовщиков в Иране".
"Правительство Ирана признает право людей на мирный протест, однако следует отделять тех, кто занимается беспорядками, - добавил он. - К сожалению, в этих событиях принимали участие террористические силы".
15 ноября в Иране вступило в силу правительственное распоряжение о повышении цен на бензин в три раза до 30 тыс. риалов (около $0,25) за литр. На 50% (до 15 тыс. риалов) выросла льготная стоимость бензина в рамках квоты на человека. После этого решения в ряде городов Ирана прошли протестные акции, произошли столкновения с полицией.
Ряд мировых политиков выступил с критикой действий Тегерана в отношении протестующих. Так, представители ЕС призвали власти и правоохранительные органы Ирана к сдержанности по отношению к протестующим и диалогу с ними. Кроме того, госсекретарь США Майкл Помпео попросил иранских протестующих присылать в Госдепартамент фотографии и видеозаписи, свидетельствующие о случаях подавления демонстраций и других нарушениях прав человека со стороны властей.