Կատարն ու Քուվեյթը միանում են Պարսից ծոցում հակաիրանական կոալիցիային
Կատարը և Քուվեյթը Միացյալ Նահանգներին հայտնել են, որ իրենք միանում են Պարսից ծոցում ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ ռազմածովային կոալիցիային, որը ստեղծվել է նավթային տանկերների վրա մի շարք հարձակումներից հետո։ Այս մասին հայտարարել է կոալիցիայի շտաբի պետ, բանակի գնդապետ Ջոն Կոնկլինը, փոխանցում է EaDaily-ն։
Կոալիցիան, որ բազավորված է Բահրեյնում և հայտնի է որպես Ծովում անվտանգության միջազգային կառույց (IMSC), ձևավորվել է այս տարի մի քանի գրոհներից հետո, որոնք մեծացրել են Պարսից ծոցից Օրմուզի ջրանցքով նավթի արտահանումը խափանելու վտանգը։ ԱՄՆ-ը հարձակումների մեջ մեղադրել էր Իրանին, Թեհրանը մեղադրանքները հերքում է։
«Կատարն ու Քուվեյթը արդեն հայտնել են մեզ, որ պատրաստվում են միանալ, այնպես որ դա ընդամենը ժամանակի հարց է»,- ասել է Կոնկլինը։ Նրա խոսքերով, նրանք պետք է անձնակազմ և պարեկային նավեր տրամադրեն։
Առայժմ կոալիցիային միացել են Ալբանիան, Ավստրալիան, Բահրեյնը, Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն և Բրիտանիան։
Միաժամանակ, Ֆրանսիան գլխավորում է եվրոպական առաքելությունը՝ որն անկախ է ԱՄՆ-ի ծովային նախաձեռնությունից։
«Որքան ինձ է հայտնի, ոչ ոք չի միացել (ֆրանսիական) կոալիցիային, նրանք փորձեցին, սակայն հաջողության չհասան»,- ասել է Կոնկլինը։

Катар и Кувейт примкнут к антииранской коалиции США в Персидском заливе
Катар и Кувейт выразили готовность присоединиться к возглавляемой Соединёнными Штатами военно-морской коалиции по обеспечению безопасности торгового судоходства в зоне Персидского залива. «Катар и Кувейт уже сказали нам, что собираются присоединиться, так что это просто вопрос времени», — заявил сегодня, 25 ноября, начальник штаба морской коалиции полковник ВС США Джон Конклин, передаёт EaDaily.
Коалиция со штаб-квартирой в Бахрейне, где базируется 5-й оперативный флот ВМС США, известная как «Международная структура безопасности на море» (IMSC), была сформирована после серии атак весной этого года против нефтетанкеров в районе Ормузского пролива (связывает Персидский залив с Аравийским морем). Соединённые Штаты, а также их европейские и ближневосточные союзники обвинили в нападениях Иран, который, в свою очередь, категорически отрицает любую причастность к этим инцидентам.
По словам начштаба IMSC, Катар и Кувейт предоставят в распоряжение коалиционных сил военный персонал и патрульные катера.
До сих пор к американской коалиции примкнули Австралия, Албания, Великобритания, Бахрейн, Саудовская Аравия и Объединённые Арабские Эмираты.