Աշխարհաքաղաքական որևէ բան չկա ՀՀ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցում. ԵՄ ներկայացուցիչ
Աշխարհաքաղաքական ոչինչ չկա Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցում։ Այս մասին նոյեմբերի 26-ին ասաց ԵՄ Արտաքին կապերի եվրոպական ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության կառավարիչ տնօրենի տեղակալ Լյուք Դևինը՝ ելույթ ունենալով CEPA-ի ստորագրման երկամյակին նվիրված մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է news.am գործակալությունը։
«Ես չեմ կարծում, թե դրանում ինչ-որ աշխարհաքաղաքական բան կա, դա ԵՄ անդամ երկրների իրավասության մեջ է մտնում»,- նշել է նա՝ ավելացնելով, որ հարցի լուծման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի ԵՄ բոլոր երկրները հայտնեն իրենց համաձայնությունը։
Նրա խոսքով՝ որոշ երկրներ նշում են, որ կան որոշակի հարցեր, որոնք վերաբերում են Հայաստանի քաղաքացիներին, օրինակ՝ նրանց, ովքեր ապաստան են փնտրում։
Նա օրինակ է բերել Ռուսաստանը, որը մնում է շենգենյան վիզաների ամենամեծ շահառուն՝ չնայած Ռուսաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերություններում առկա խնդիրներին։

Представитель ЕС: Нет ничего геополитического в вопросе либерализации визового режима с Арменией
Нет ничего геополитического в отношении ЕС к диалогу о либерализации визового режима с Арменией. Об этом 26 октября заявил заместитель управляющего директора по Европе и Центральной Азии в Европейской службе внешних связей, Люк Девин, выступая на пресс-конференции, посвященной второй годовщине подписания CEPA.
"Я не думаю, что в этом есть что-то геополитическое, это входит в вопрос компетенции стран-членов ЕС", - отметил он, добавив, что для решения данного вопроса необходимо, чтобы все страны, входящие в ЕС выразили свое согласие.
По его словам, некоторые из стран отмечают, что есть определенные вопросы, касающиеся граждан Армении, например, тех, кто ищет убежища.
Он привел в пример Россию, которая остается крупнейшим бенефициаром шенгенских виз, несмотря на проблемы в отношениях между Россией и Европейским союзом.