Փարիզում Թուրքիայի դեսպանը կանչվելու է Ֆրանսիայի ԱԳՆ բացատրություններ տալու
Ֆրանսիայի նախագահական պալատը հայտարարել է, որ Փարիզում Թուրքիայի դեսպանը կանչվելու է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարություն՝ բացատրություններ տալու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանի հայտարարությունների համար, ով ուրբաթ իր ելույթում նշել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի «ուղեղի մահվան մասին»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Լը Մոնդ»-ը, Ելիսեյան պալատը նշել է, որ սա Թուրքիայի նախագահի կողմից ոչ թե հայտարարություն է, այլ վիրավորանք: Պատասխանելով նախագահ Մակրոնին, ով The Economist-ին տված հարցազրույցում ՆԱՏՕ-ի մասին նշել է, որ այն «ուղեղային մահվան» վիճակում է, Էրդողանը հայտարարել էր. «Ես Թուրքիայից դիմում եմ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակիրոնին, և ես նույնը կրկնելու եմ ՆԱՏՕ-ում: Նախ ստուգիր ինքդ քո ուղեղի մահը»:
Ֆրանս-թուրքական հարաբերությունները լարվել են ՆԱՏՕ-ի՝ Լոնդոնում կայանալիք գագաթաժողովից օրեր առաջ: Նախատեսվում է, որ գագաթաժողովում քննարկվելիք հիմնական հարցը կլինի Սիրիայի շուրջ իրավիճակը:

Turkish Ambassador to France to be Summoned to MFA for Explanations
France’s Presidential Palace has announced that Turkish Ambassador to France will be summoned to the Foreign Ministry of France to give explanations over the announcement of Turkish president Recep Tayyip Erdoğan who called French President Emmanuel Macron "brain-dead", Armenpress reports.
Élysée Palace noted that this was not an announcement by the Turkish president, but insult. Responding to President Macron, who referring to the NATO in an interview with The Economist assessed it as in a state of "dead brain", Erdoğan said, "I address French President Emmanuel Macron from Turkey, first check if your brain is not dead".
French-Turkish relations worsened ahead of the NATO summit in London. The situation in Syria is expected to be the main topic of the summit.