Արցախի ԱԺ երկու հանձնաժողովներ համատեղ նիստ են գումարել
Հովիկ Ջիվանյանի և Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 29-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը:
Նիստում քննարկվել է «ԱՀ 2020թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցը:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, ներկայացնելով քաղաքապետարանի պահպանման ծախսը, նշել է, որ այն գալիք տարում կազմելու է 317մլն 868հազ դրամ: 2020թ-ի պետական դոտացիայից համայնքի բյուջեին է փոխանցվելու 1 մլրդ 410մլն դրամ 581,2 հազ դրամ:
Մարտունու շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը նախատեսվում է 158մլն 741հազ դրամ, 2019թ.-ի 144մլն 738հազ դրամի փոխարեն: Վարչակազմի ղեկավար Արարատ Մելքումյանի խոսքով՝ ավելացումը պայմանավորված է գալիք տարվա նախահաշվում նոր՝ «Պարգևատրումներ, դրամական խրախուսումներ և հատուկ վճարներ» հոդվածի առկայությամբ: Շրջանի համայնքներին պետական բյուջեից կհատկացվի 184 մլն 908հազ դրամ:
Ասկերանի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը, շրջվարչակազմի ղեկավար Հակոբ Ղահրամանյանի փոխանցմամբ, 2020թ-ին կկազմի 175մլն 392հազ դրամ: Պետական բյուջեով Ասկերանի շրջանի համայնքներին տրամադրվող դոտացիան կկազմի 217մլն 969,8հազ դրամ:
Հադրութի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Նվեր Գրիգորյանի  խոսքով՝ շրջվարչակազմի պահպանման ծախսը գալիք տարվա բյուջեով նախատեսված է 141մլն 437հազ դրամ: Դոտացիոն կարգով շրջանին կտրամադրվի 251մլն 935հազ դրամ, 2019թ-ի 194մլն 031հազ դրամի փոխարեն:
Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էդգար Հարությունյանի ներկայացմամբ՝ պետական բյուջեով շրջվարչակազմի պահպանման համար նախատեսված գումարը կկազմի 167մլն 373 հազ դրամ, որը ընթացիկ տարվա տարեկան ծախսերի համեմատ աճել է 13մլն-ով: Մարտակերտի շրջանի համայնքներին կտրամադրվի 333մլն 700հազ դրամ դոտացիա:
Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիմիր Կասյանի փոխանցմամբ՝ վարչակազմի պահպանման ծախսը 2020թ-ին կկազմի 118մլն 283,1հազ դրամ, համայնքներին կտրամադրվի 109մլն 407,5հազ դոտացիա:
Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի պահպանման ծախսը գալիք տարում նախատեսված է 288մլն 387,8հազ  դրամ: Պետական բյուջեից համայնքներին կտրամադրվի 319 մլն 679,8հազ դրամ:
Շահումյանի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Գագիկ Մարտիրոսյանի ներկայացմամբ՝ 2020թ-ին վարչակազմի պահպանման ծախսը նախատեսված է 129մլն 588,2հազ դրամ, համայնքներին տրամադրվող դոտացիան կկազմի 139մլն 940,2հազ դրամ:
Շրջվարչակազմերի ղեկավարները պատասխանել են պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Ընդմիջումից հետո համատեղ նիստը շարունակվել է իշխանության պետական կառավարման ու դատական մարմինների ծախսերի քննարկմամբ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը, ներկայացնելով 2020թ-ի բյուջեով նախատեսված աշխատակազմի ընդհանուր ծախսը, նշել է, որ այն կազմում է 619մլն 225հազ դրամ, ինչն ընթացիկ տարվա համեմատ աճել է 57մլն 437հազ դրամ՝ պայմանավորված աշխատավարձի ֆոնդի աճով և պարգևատման միջոցների տրամադրմամբ:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանի փոխանցմամբ՝ գալիք տարում խորհրդարանի ծախսը կկազմի 656մլն 132հազ դրամ, 2019թ-ի 601մլն փոխարեն:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանի խոսքով՝ 2020թ-ի պետական բյուջեի նախագծով ապարատի պահպանման ծախսը նախատեսված է 380մլն 664հազ դրամ, ինչն ընթացիկ տարվա ծախսերի համեմատ ավելացել է շուրջ 19մլն դրամով:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանի ներկայացմամբ՝ պետական բյուջեից խորհրդին հատկացվելիք գումարը կկազմի 648մլն 446հազ, ինչը 2019-ի համեմատ աճել է 10,4 տոկոսով:
Գլխավոր դատախազի պաշտոնակատար Արամայիս Ավագյանի հաղորդմամբ 2020թ-ին դատախազության ծախսը կկազմի 562մլն 888հազ դրամ՝ ընթացիկ տարվա 510մլն 372հազ-ի փոխարեն:
Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի խոսքով՝ արդարադատության համակարգի բյուջեով նախատեսված ծախսը կազմում է 372մլն 799հազ դրամ, աճը ընթացիկ տարվա համեմատ կազմել է 20մլն 538 հազ դրամ:
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի երրորդ հատվածն այնուհետև շարունակվել է Քնչական կոմիտեի, Հաշվեքննիչ պալատի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ծախսերի քննարկմամբ:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Իգոր Գրիգորյանը, ներկայացնելով ապարատի 2020թ-ի ծախսը, նշել է, որ այն նախատեսվում է 341մլն 729հազ դրամ: 2019թ-ի համեմատ գումարն աճել է 200մլն 857հազ դրամով՝ հաշվի առնելով, որ կառույցը ստեղծվել և գործում է ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-ից:
Ներկայացնելով Հաշվեքննիչ պալատի 2020 թվականի ծախսը՝ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը նշել է, որ այն կկազմի  156մլն 272հազ դրամ:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի խոսքով՝ գալիք տարի աշխատակազմին հատկացվելիք գումարը կկազմի 60մլն 290հազ դրամ, որը ընթացիկ տարվա համեմատ ավել է 12մլն 846հազ դրամով:
Քաղծառայության խորհրդի նախագահի տեղակալ Ջիվան Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ խորհրդի 2020թ-ի ծախսը պլանավորվել է 101մլն 942հազ  դրամ: Քաղաքացիական ծառայության կադրերի ռեզերվում գտնվող քաղաքացիական ծառայողների վարձատրության հետ կապված և մարդկային ռեսուրսների կառավարման տեղեկատվական համակարգի ծախսերը, ըստ Ջիվան Հարությունյանի, ընթացիկ տարվա համեմատ անփոփոխ են :
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պահպանման ծախսը՝ համաձայն հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի, գալիք տարի կկազմի 46մլն 487հազ դրամ:

Состоялось совместное заседание двух постоянных комиссий Национального собрания Арцаха
Под председательством Овика Дживаняна и Арама Григоряна 29-го ноября состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания Республики Арцах по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. На заседании был обсужден вопрос о финансировании органов государственной власти, местного самоуправления, судебной власти и прокуратуры, предусмотренные в проекте закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2020 год".
Mэр Степанакерта Давид Саргсян, представляя расходы на содержание мэрии, отметил, что в предстоящем году они составят 317 млн 868 тыс драмов. Из государственной дотации на 2020 год бюджету общины будет предоставлен 1 млрд 410 млн 581,2 тыс драмов.
Расходы на содержание администрации Мартунинского района планируются в размере 158 млн 741 тыс драмов, вместо выделенных в 2019 году 144 млн 738 тыс драмов. По словам руководителя администрации Арарата Мелкумяна, увеличение суммы обусловлено появлением в смете будущего года новой статьи "Вознаграждения, денежные поощрения и специальные выплаты"․ Общинам района из государственного бюджета будет выделена сумма в размере 184 млн 908 тыс драмов.
Расходы на содержание администрации Аскеранского района, по словам руководителя районной администрации Акопа Каграманяна, в 2020 году составят 175 млн 392 тыс драмов. Дотация, выделяемая общинам Аскеранского района, составит 217 млн 969,8 тыс драмов.
По словам заместителя руководителя администрации Гадрутского района Нвера Григоряна, расходы на содержание районной администрации в будущем году предусмотрены в размере 141 млн 437 тыс драмов. В дотационном порядке району будет предоставлена сумма в размере 251 млн 935 тыс драмов, вместо 194 млн 031 тыс драмов в 2019 году.
По словам руководителя администрации Мартакертского района Эдгара Арутюняна, на содержание районной администрации из государственного бюджета планируется выделить 167 млн 373 тыс драмов, что, по сравнению с данными за текущий год, больше на 13 млн драмов. Общинам Мартакерсткого района будет предоставлена дотация в размере 333 млн 700 тыс драмов.
По словам руководителя администрации Шушинского района Владимира Касяна, расходы на содержание администрации в 2020 году составят 118 млн 283,1 тыс драмов, общинам будет предоставлена дотация в размере 109 млн 407,5 тыс драмов.
Расходы на содержание администрации Кашатагского района планируются в размере 288 млн 387,8 тыс драмов. Общинам из государственного бюджета будет предоставлена сумма в размере 319 млн 679,8 тыс драмов.
По словам руководителя администрации Шаумянского района Гагика Мартиросяна, расходы на содержание администрации планируются в размере 129 млн 588,2 тыс драмов, дотация, предоставляемая общинам составит 139 млн 940,2 тыс драмов.
Руководители районных администраций ответили на вопросы депутатов.
После перерыва совместное заседание продолжилось обсуждением расходов органов государственного управления и судебной власти. Руководитель аппарата Президента Республики Арцах Марат Мусаелян, представив общие расходы аппарата, предусмотренные в проекте бюджета на 2020 год, отметил, что они составят 619 млн 225 тыс драмов, что, по сравнению с данными за текущий год, больше на 57 млн 437 тыс драмов, что обусловлено ростом фонда заработной платы и предоставлением средств для награждений.
По сообщению руководителя аппарата Национального собрания Гарика Джамгаряна, в будущем году расходы парламента составят 656 млн 132 тыс драмов, вместо 601 млн 2019 года.
По сообщению начальника управления делами Правительства аппарата Президента Республики Арцах - первого заместителя руководителя аппарата, расходы на содержание аппарата, предусмотренные в проекте бюджета на 2020 год, составят 380 млн 664 тыс драмов, что, по сравнению с данными за текущий год, больше на 19 млн драмов.
По словам председателя Высшего судебного совета Гаяне Григорян, из государственного бюджета совету планируется выделить 648 млн 446 тыс драмов, что больше показателя за 2019 год на 10,4%.
По сообщению исполняющего обязанности генерального прокурора Арамаиса Авакяна, расходы прокуратуры в 2020 году составят 562 млн 888 тыс драмов, вместо 510 млн 372 тыс драмов текущего года.
По словам министра юстиции Арарата Даниеляна, расходы системы правосудия, предусмотренные в государственном бюджете на 2020 год, составят 372 млн 799 тыс драмов, рост, по сравнению с данными за текущий год, составил 20 млн 538 тыс драмов.
Совместное заседание постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам и финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению продолжилось обсуждением расходов Следственного комитета, Аудиторской палаты, Защитника прав человека, Совета гражданской службы, Центральной избирательной комиссии.
Председатель Следственного комитета Игорь Григорян, представляя расходы аппарата в 2020 году, отметил, что из государственного бюджета планируется выделить сумму в размере 341 млн 729 тыс драмов. Учитывая, что структура создана и функционирует с 1-го июля текущего года, по сравнению с 2019 годом, сумма увеличилась на 200 млн 857 тыс драмов.
Представляя расходы Аудиторской палаты в 2020 году, председатель палаты Эрнест Аванесян отметил, что они составят 156 млн 272 тыс драмов.
По словам Защитника прав человека Артака Бегларяна, в будущем году аппарату будет выделена сумма в размере 60 млн 290 тыс драмов, что, по сравнению с данными за текущий год, больше на 12 млн 846 тыс драмов.
По сообщению заместителя председателя Совета гражданской службы Дживана Арутюняна, расходы совета в 2020 году планируются в размере 101 млн 942 тыс драмов. Расходы, связанные с оплатой гражданских служащих, находящихся в резерве кадров гражданской службы и информационной системой управления человеческими ресурсами, по словам Дживана Арутюняна, по сравнению с прошлым годом, остались неизменными.
Расходы на содержание Центральной избирательной комиссии, как сообщила председатель комиссии Србуи Арзуманян, в будущем году составят 46 млн драмов.