Telefonica-ն հետաքրքրված է Հայաստանի հետ համագործակցությամբ. նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ընկերության տնօրենի հետ
speedperform.com
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն Աբու Դաբիում հանդիպում է ունեցել հեռահաղորդակցության ոլորտում խոշորագույնններից մեկը համարվող՝ իսպանական Telefonica ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Անխել Վիլա Բոյի հետ։
Telefonica-ն ֆիքսված և բջջային հեռախոսակապի, ինտերնետի և տվյալների փոխանցման, պահպանության ծառայություններ է մատուցում 24 երկրում և ունի ավելի քան 350 միլիոն հաճախորդ։
Զրուցակիցները քննարկել են ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։ Նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի մրցակցային առավելությունները և հնարավորությունները՝ նշելով, որ մեր երկիրը նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջ է ընթանում հաստատուն քայլերով։
Telefonica ընկերության գլխավոր տնօրենը նշել է, որ կուսումնասիրեն Հայաստանի հետ համագործակցության հնարավորությունները մասնավորապես ամպային (cloud) տեխնոլոգիաների ոլորտում և առաջիկայում կներկայացնեն իրենց առաջարկությունները։

Telefonica заинтересована в сотрудничестве с Арменией
Находящийся с рабочим визитом в Объединённых Арабских Эмиратах Президент Республики Армения Армен Саркисян в Абу-Даби встретился с Генеральным исполнительным директором считающейся одной из крупнейших в сфере телекоммуникаций испанской компании Telefonica Анхелем Вила Бойем.
Telefonica оказывает услуги по предоставлению фиксированной и сотовой телефонии, интернета и передаче данных, хранению информации в 24 странах и имеет более 350 миллионов клиентов.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес. Президент Саркисян представил конкурентные преимущества и возможности Армении, отметив, что наша страна твёрдыми шагами движется вперёд в сфере новых технологий.
Генеральный директор компании Telefonica отметил, что они изучат возможности сотрудничества с Арменией, в частности, в сфере облачных технологий и вскоре представят свои предложения.