Մոսկվան հետաքրքրված է, որպեսզի վստահության միջոցների մասին պայմանավորվածությունները կյանքի կոչվեն. Լավրով
Մոսկվան հետաքրքրված է, որ ղարաբաղյան կարգավորման վստահության միջոցների շուրջ պայմանավորվածություններն իրականանան, կարևոր է խուսափել հռետորաբանությունից, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, որը դեկտեմբերի 2-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Բաքու։ Երեքշաբթի տեղի կունենան բանակցություններ նրա ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ, հայտնում է News.am-ը` հղում կատարելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին։
«Մենք հետաքրքրված ենք այն բանում, որ վստահության միջոցների մասին պայմանավորվածությունները՝ հումանիտար կապերի կարգավորման, այդ թվում՝ ԶԼՄ-ների գծով, որոնք ձեռք են բերվել Վիեննայի գագաթաժողովում և վերահաստատվել են Մոսկվայում նախարարական հանդիպման ժամանակ, կյանքի կոչվեն։ Դրանք աստիճանաբար իրականացվում են և, հուսով եմ, որ այս շաբաթ նախատեսված Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը թույլ կտա համախմբել այդ գործընթացները»,- Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Լավրովը։
«Համաձայն եմ ձեզ հետ, որ երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման համար դեռևս շատ բան պետք է անել։ Լիովին համաձայն եմ ձեր այն թեզիսի հետ, որ այստեղ պետք է խուսափել հռետորաբանությունից, որը հակասում է հիմնարար սկզբունքներին, որոնք հավանության են արժանացել երկու երկրների կողմից և ամրագրվել ՄԱԿ կանոնադրությունում ու Հելսինկյան ամփոփիչ ակտում»,- նշել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։

Moscow Interested in the Implementation of the Agreements on Confidence-Building Measures for Settlement of the Karabakh Conflict: Lavrov
Moscow is interested in the implementation of the agreements on confidence-building measures for settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and it is important to avoid the rhetoric. This is what Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov declared during his working visit to Baku where he will be holding talks with his Azerbaijani counterpart on Tuesday, News.am reports, referring to RIA Novosti.
"We are interested in the implementation of the agreements on confidence-building measures for regulation of humanitarian ties (including relations with the mass media) that were reached during the summit in Vienna and reaffirmed during the ministerial meeting in Moscow. The agreements are being gradually implemented, and I hope this week’s meeting of the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia allows us to synthesize those processes," Lavrov said during his meeting with President of Azerbaijan Ilham Aliyev.