Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը դեկտեմբերի 7-ին ընդունել է Գվատեմալայի Հանրապետության Կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանային և Կոնգրեսի պատգամավոր, նախագահության քարտուղար Խուան Ռամոն Լաուին, ովքեր Ստեփանակերտ են ժամանել Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ-ի պատգամավոր Սոս Ավետիսյանի ուղեկցությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Գվատեմալայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակության այցն Արցախ բարեկամության նոր հեռանկարներ է բացում՝ Կենտրոնական Ամերիկայի երկրների հետ միջխորհրդարանական կապեր հաստատելու համար: Աշոտ Ղուլյանը հյուրերին տեղեկություններ է փոխանցել Արցախի պետականաշինության, խորհրդարանում ձևավավորված բարեկամական խմբերի ու շրջանակների մասին:
Կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանան, խոսելով այցի մասին, նշել է, որ մեծ պատիվ է համարում Արցախում գտնվելը և կարևորում երկխոսության միջոցով երկրի մասին ճշգրիտ տեղեկությունների հավաքագրումը: Խոսելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ Ֆելիպե Լորենզանան շեշտել է, որ կողմ է ազգերի ինքնորոշման իրավունքին և հակամարտության բոլոր կողմերի մասնակցությամբ խնդիրի բանակցային ճանապարհով կարգավորմանը: Նա Արցախի խորհրդարանի ղեկավարին նաև հաղորդել է  իրենց այցով՝ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի հետ սկիզբ առած գործնական հարաբերությունների՝ մասնավորապես, օրերս երկու խորհրդարանների միջև համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կոնգրեսի պատգամավոր և նախագահության քարտուղար Խուան Ռամոն Լաուն կարևորել է Լատինական Ամերիկայում մեր տարածաշրջանի վերաբերյալ անաչառ տեղեկատվության տարածումը և երկրների միջև համագործակցության խորացումը:
Քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը, բանակցային գործընթացին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական գործունեությանը վերաբերող թեմաներ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:

December 7, President of the National Assembly Ashot Ghoulyan received the First Vice President of the Republic of Guatemala Congress, Felipe Alejos Lorenzana and the Congressman Juan Ramon Lau, Secretary of the Presidency, who arrived in Stepanakert accompanied by the Member of the Republic of Armenia National Assembly Sos Avetisyan.
Welcoming the guests, the Head of Parliament noted that the visit of the Republic of Guatemala Parliamentary delegation opens up new perspectives for Artsakh in establishing inter-parliamentary ties with the countries of Central America. Ashot Ghoulyan presented to the guests the information on the state building of Artsakh, on the friendship groups and circles formed in the Parliament.
The First Vice President of the Congress, Felipe Alejos Lorenzana , speaking about the visit, noted that he considered it a great honor to be in Artsakh and highlighted the importance of gathering accurate information about the country  through dialogue. He also informed the Artsakh Parliament President about the business relations with the Parliament of the Republic of Armenia, which have started with their visit, in particular, the signing of an agreement on cooperation between the two parliaments these days.
Expressing gratitude for the reception, the Congress MP and Secretary of the Presidency Juan Ramon Lau, stressed the importance of spreading unbiased information about our region in Latin America and deepening cooperation between our countries.
Issues related to the Azerbaijani-Karabakh conflict, the negotiation process, as well as the OSCE Minsk Group mediation activity have been discussed.
The meeting was attended by the NA Vice-President Vahram Balayan and the Chair of the Standing Committee on Foreign Relations Arzik Mkhitaryan.