Մակրոնը պատրաստ է բարելավել կենսաթոշակային բարեփոխման նախագիծը
Ֆրանսիայի նախագահ էմանուել Մակրոնը չի հրաժարվի կենսաթոշակային բարեփոխման նախագծից, բայց պատրաստ է այն բարելավել: Հիշեցնենք, որ այն համազգային գործադուլի պատճառ է դարձել: Այդ մասին հայտնել է BFMTV հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Ելիսեյան պալատի մի աղբյուր:
«Նախագահը չի հրաժարվի բարեփոխման նախագծից: Նա չի վերաձևի այն, բայց պատրաստ է բարելավել»,- ասել է Ֆրանսիայի ղեկավարի վարչակազմի աղբյուրը, որի խոսքը մեջբերել է հեռուստաալիքը:
Ինչպես նշել են Ելիսեյան պալատում, պետության ղեկավարը հուսով է, որ Սուրբծննդյան տոների շրջանում կհաստատվի «զինադադար» և կդադարեցվի գործադուլը: Մինչդեռ արհմիությունների մի շարք ներկայացուցիչներ հայտարարում էին, որ եթե կառավարությունը չհրաժարվի բարեփոխումից, ապա իրենք պատրաստ չեն դադարեցնել գործադուլը:

Макрон готов улучшить проект пенсионной реформы, сообщили СМИ
Президент Франции Эммануэль Макрон не откажется от проекта пенсионной реформы, который стал поводом для общенациональной забастовки, но готов его улучшить, сообщает телеканал BFMTV со ссылкой на источник в Елисейском дворце, передает РИА Новости.
"Президент не откажется от проекта (реформы). Он не будет искажать его, но готов улучшить", - сказал источник в администрации французского лидера, которого цитирует телеканал.
Как отметили в Елисейском дворце, глава государства надеется, что в период Рождества наступит "перемирие" и прекращение забастовки. Вместе с тем ряд представителей профсоюзов заявляли, что если правительство не откажется от реформы, то они не готовы остановить забастовку.