ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն Արցախում արտադրվող զենք է գնելու
ՀՀ բանակը զինվելու է նաև Արցախում արտադրված զենքով։ Այսօր հրավիրված տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան:
Նա նշեց, որ եկող տարի Պաշտպանության նախարարությունը կավելացնի տեղական արտադրության զենքի գնման ծավալները։
«Հավասար պայմանների դեպքում միանշանակ նախընտրում ենք տեղեկան արտադրանքը։ Ռազմական արդյունաբերության առանձին տեսակները զարգանում են Արցախում։ Որոշ տեսակներ գնում ենք նաև մեր ԶՈւ–ի համար»,–ասաց Դավթյանը։
Նա նշեց, որ խոսքը կապի միջոցների, օպտիկական սարքերի, ջերմատեսիլ սարքերի, տարբեր տրամաչափի զենքերի մասին է։ Զենքի որոշ տեսակներ, օրինակ`ականանետները, շուտով զանգվածային արտադրության մեջ կմտնեն։
Նրա խոսքով` դեռ մի քանի տարի առաջ Հայաստանում բավականին հաջող արդիականացվեցին SKAD–ները, այժմ դրանք բարեհաջող կերպով զարգանում են։
«Նույնիսկ երբ արտադրող ընկերություններից մասնագետների ենք հրավիրում, նրանք զարմանում են, որ նման մակարդակի ենք հասել»,–նշեց Դավթյանը։

На вооружение Армянской армии планируется поставить в том числе оружие, произведенное в Карабахе
На вооружение Армянской армии планируется поставить в том числе оружие, произведенное в Карабахе, сказал на пресс-конференции в четверг начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян, передает SPUTNIK Армения.
Он отметил, что в следующем году минобороны увеличит закупки вооружений местного производства.
"При равных условиях мы однозначно даем приоритет местному производителю... Отдельные виды военной промышленности развиваются в Нагорном Карабахе, некоторые средства мы закупаем и для наших ВС", - сказал Давтян.
Речь, по его словам, идет о средствах связи, оптических приборах, тепловизорах, оружии разного калибра. Некоторые виды вооружений, например, минометы, вскоре выйдут в массовое производство.
По его словам, еще несколько лет назад в Армении довольно успешно были модернизированы СКАДы, сейчас происходит их дальнейшее и успешное развитие.
"Даже когда мы приглашаем специалистов из компаний-производителей, они удивляются, что мы дошли до такого уровня", - отметил Давтян.