ՕՊԵԿ-ը Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի թեժացման ֆոնին նավթի պակասուրդի վտանգ չի տեսնում
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը (ՕՊԵԿ) համաշխարհային շուկաներ նավթի մատակարարման խափանումներ չի սպասում՝ Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրման հետ կապված, և ակնկալում է, որ տարածաշրջանում հակամարտության հետագա սրացումից կարելի է խուսափել։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ԱՄԷ էներգետիկայի նախարար Սուհեյլ ալ Մազրուին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում՝ աշխարհի ամենամեծ նավթարդյունահանող տարածաշրջանում, ապակայունացել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ բանակի գործողության ընթացքում սպանվեց Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի ԶՈւ էլիտար զորամասեր) «Ալ Կուդս» հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին։ Իրանը խոստացել է պատասխանել Սոլեյմանիի մահվանը և չորեքշաբթի գիշեր հարվածներ է հասցրել Իրաքում ԱՄՆ ռազմակայաններին։ Brent նավթի գնանշումները հակամարտության ֆոնին բարձրանում են և մեկ բարելը մոտ 70 դոլար մակարդակի վրա են։
«Մենք հույս ունենք, որ երկու կողմերի իմաստնությունը կգերիշխի, և կհաջողվի հարթել կոնֆլիկտը»,- կարծում է Մազրուին։ «Շուկան այժմ լավ հագեցած է, և մենք որևէ խափանում մատակարարումների հետ կապված չենք կանխատեսում, միայն եթե իրավիճակը չհասնի աղետալիի, ինչը նույնպես չենք սպասում»,- ասել է նա։ Մազրուին ընդգծել է, որ Հորմուզի նեղուցով մատակարարումների արգելափակման ռիսկեր չի տեսնում։ Նախարարի խոսքով՝ ոչ ոք շահագրգռված չէ, որ նավթը թանկանա մինչև մեկ բարելը 100 դոլար։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ՕՊԵԿ+ ձևաչափի մասնակիցները չեն նախատեսում արտահերթ հանդիպում անցկացնել Իրանի ու ԱՄՆ-ի հարաբերությունների սրման պատճառով։

OPEC Sees no Risks of Oil Shortages Amid Tense Situation in Middle East
The Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) does not expect disruptions in supplies to the world oil market amid the aggravation of the situation in the Middle East and expects that further escalation of the conflict in the region will be avoided, the Minister of Energy of the UAE, Suhail Mohammed Faraj Al Mazroui told reporters, TASS reports.
The situation in the Middle East, the largest oil-producing region in the world, was destabilized after General Qasem Soleimani, the commander of the special forces of Al-Quds of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC), was killed during the US Army operation. Iran promised to answer for the General’s death. Brent oil quotes are growing amid the conflict and are at about $ 70 per barrel.
He also said that participants in the OPEC + format do not plan to meet for an extraordinary meeting because of the situation with Iran and the US.
Bloomberg also reported the words of OPEC Secretary General Mohammed Barkindo, who claims that oil production in Iraq has not been affected.