ՕՊԵԿ-ը Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի թեժացման ֆոնին նավթի պակասուրդի վտանգ չի տեսնում
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը (ՕՊԵԿ) համաշխարհային շուկաներ նավթի մատակարարման խափանումներ չի սպասում՝ Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրման հետ կապված, և ակնկալում է, որ տարածաշրջանում հակամարտության հետագա սրացումից կարելի է խուսափել։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ԱՄԷ էներգետիկայի նախարար Սուհեյլ ալ Մազրուին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում՝ աշխարհի ամենամեծ նավթարդյունահանող տարածաշրջանում, ապակայունացել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ բանակի գործողության ընթացքում սպանվեց Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի ԶՈւ էլիտար զորամասեր) «Ալ Կուդս» հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին։ Իրանը խոստացել է պատասխանել Սոլեյմանիի մահվանը և չորեքշաբթի գիշեր հարվածներ է հասցրել Իրաքում ԱՄՆ ռազմակայաններին։ Brent նավթի գնանշումները հակամարտության ֆոնին բարձրանում են և մեկ բարելը մոտ 70 դոլար մակարդակի վրա են։
«Մենք հույս ունենք, որ երկու կողմերի իմաստնությունը կգերիշխի, և կհաջողվի հարթել կոնֆլիկտը»,- կարծում է Մազրուին։ «Շուկան այժմ լավ հագեցած է, և մենք որևէ խափանում մատակարարումների հետ կապված չենք կանխատեսում, միայն եթե իրավիճակը չհասնի աղետալիի, ինչը նույնպես չենք սպասում»,- ասել է նա։ Մազրուին ընդգծել է, որ Հորմուզի նեղուցով մատակարարումների արգելափակման ռիսկեր չի տեսնում։ Նախարարի խոսքով՝ ոչ ոք շահագրգռված չէ, որ նավթը թանկանա մինչև մեկ բարելը 100 դոլար։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ՕՊԵԿ+ ձևաչափի մասնակիցները չեն նախատեսում արտահերթ հանդիպում անցկացնել Իրանի ու ԱՄՆ-ի հարաբերությունների սրման պատճառով։

ОПЕК не видит риска перебоев в поставках нефти из-за ситуации на Ближнем Востоке
Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК) не ожидает перебоев с поставками на мировой рынок нефти в связи с обострением ситуации на Ближнем Востоке и рассчитывает, что дальнейшей эскалации конфликта в регионе удастся избежать. Об этом журналистам заявил министр энергетики ОАЭ Сухейль аль-Мазруи, чьи слова передает Bloomberg, сообщает ТАСС.
Ситуация на Ближнем Востоке, крупнейшем нефтедобывающем регионе мира, дестабилизировалась после того, как в ходе операции армии США был убит командующий силами специального назначения "Аль-Кудс" Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана) генерал Касем Сулеймани. Иран пообещал ответить за гибель Сулеймани и в ночь на среду нанес удары по военным базам США в Ираке. Котировки нефти Brent на фоне конфликта растут и находятся на уровне около $70 за баррель.
"Мы надеемся, что мудрость с обеих сторон возобладает и конфликт удастся уладить", - считает Мазруи. "Рынок сейчас хорошо снабжен и мы не прогнозируем каких-либо перебоев в поставками, только если ситуация не дойдет до катастрофической, чего мы тоже не ожидаем", - сказал он. Мазруи подчеркнул, что не видит рисков блокирования поставок через Ормузский пролив. По словам министра, никто не заинтересован в том, чтобы нефть подорожала до уровня $100 за баррель.
Он также сообщил, что участники формата ОПЕК+ не планируют собираться на внеочередную встречу из-за ситуации с Ираном и США.
Bloomberg также передает слова генсека ОПЕК Мухаммеда Баркиндо, который утверждает, что нефтедобывающие объекты в Ираке не пострадали.