Պուտինն ու Էրդողանը գործարկեցին «Թուրքական հոսք» գազամուղը
Հունվարի 8-ին Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը գործարկել են «Թուրքական հոսք» գազամուղը: Տվյալ օբյեկտի շահագործման հանձնելու պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել Ստամբուլի «Խալիչ» կոնգրես-կենտրոնում:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ արարողությանը ներկա են եղել նաև Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդար Վուչիչը և Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը:
«Թուրքական հոսք» նախագիծը երկու ուղեգծից բաղկացած գազամուղ է: Դրանցից յուրաքանչյուրի հզորությունը տարեկան 15,75 մլրդ խորանարդ մետր գազ է: Առաջին ուղեգծով ռուսական գազ կմատակարարվի Թուրքիայի սպառողներին, իսկ երկրորդը նախատեսված է  Հարավային և Հարավարևելյան Եվրոպայի երկրների գազամատակարարման համար:

Turkey, Russia Launch TurkStream Pipeline
The presidents of Turkey and Russia on Wednesday formally launched the TurkStream pipeline which will carry Russian natural gas to southern Europe through Turkey, part of Moscow’s efforts to reduce shipments via Ukraine.
Presidents Vladimir Putin and Tayyip Erdogan inaugurated the project at a ceremony in Istanbul also attended by the leaders of Serbia and Bulgaria, Reuters reports.
The pipeline was a sign of “interaction and cooperation for the benefit of our people and the people of all Europe, the whole world”, Putin said at the inauguration ceremony.