Մեր գնահատականներով՝ իրավիճակն ավելի շատ դեէսկալացիայի է գնում. ԱԱԽ քարտուղար
Մեր գնահատականներով իրավիճակն ավելի շատ դեէսկալացիայի է գնում, և հույս ունենք, որ մոտակա օրերին ընդհանուր հանգստություն է լինելու, կառավարության ճեպազրույցների ժամանակ լրագրողներին ասաց ԱԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով իրանաամերիկյան վերջին օրերի լարվածությանը, տեղեկացնում է «Այսօր»-ը։
«Իհարկե, մենք միշտ վատթարագույնին ենք պատրաստվում։ Ընդհանուր առմամբ՝ շատ լայնածավալ աշխատանք ենք կատարել և՛ սիրիական, և՛Իրանի ճգնաժամի ընթացքում։ Մենք կարողացել ենք մշակել և՛ տարհանման, և՛ ճգնաժամին արձագանքելու պլան, որը շատ կարևոր առաջընթաց է մեր կառավարման համակարգի համար։ Այս երկու ճգնաժամերից մեր ինստիտուցիոնալ կարողություններն ավելի են հզորացել, և մենք ավելի հստակ գիտենք՝ ինչ ենք կատարելու։
Մեր դիմակայունությունը պարբերաբար բարձրացնում ենք և ակնկալում ենք, որ մոտակա ժամանակներում ավելի շատ կայունություն է լինելու», - ասաց ԱԱԽ քարտուղարը։
Հարցին՝ հնարավոր համարո՞ւմ է, որ լարված հարաբերությունների այս շրջանում Հայաստանը փորձի միջնորդություն առաջարկել Իրանին և ԱՄՆ-ին՝ Արմեն Գրիգորյանը պատասխանեց՝ նման տարբերակ առայժմ չի քննարկվել։
«Իհարկե, մենք ցանկություն ունենք, որ կոնֆլիկտը հնարավորինս արագ կարգավորվի, և մեր դերակատարությունն ավելի շատ տեսնում ենք, որպեսզի երկու կողմի հետ էլ շարունակենք երկխոսությունը», - ասաց նա։
ԱԱԽ քարտուղարը միաժամանակ շեշտեց, որ ստեղծված իրավիճակում մեր երկիրը տնտեսական անվտանգության առումով այս պահին խնդիր չունի։
«Մենք բոլոր տարբերակները քննարկել ենք՝ սննդի անվտանգությունից մինչև անվտանգության ենթակառուցվածքների աշխատանք։ Այլընտրանքային լուծումներն արդեն գտել ենք։ Մենք պատրաստ ենք, իհարկե, եթե, ֆորսմաժորային իրավիճակներ չլինեն։ Ընդհանուր առմամբ, ակնկալիքները դրական են», - ասաց նա։

"Мы постепенно повышаем нашу сопротивляемость": секретарь Совбеза Армении
"По нашим оценкам, ситуация идет больше к деэскалации и мы надеемся, что в ближайшие дни установится общее спокойствие", - заявил сегодня на брифинге секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, касаясь ирано-американской напряженности в последние дни, передает Aysor.am.
"Конечно, мы всегда готовимся к худшему. В целом, мы выполнили довольно широкомасштабную работу и в ходе сирийского кризиса, и во время кризиса в Иране. Мы сумели разработать и план эвакуации, и план кризисного реагирования, который является очень важным прогрессом для нашей системы управления. Вследствие этих двух кризисов наши институциональные возможности еще больше усилились и мы четче знаем, что должны делать.
Мы постепенно повышаем нашу сопротивляемость и ожидаем, что в ближайшее время ситуация станет более стабильной", - сказал секретарь Совбеза.
На вопрос, считает ли он возможным, что в этот период напряженных отношений Армения попытается предложить посредничество Ирану и США, Армен Григорян ответил, что подобный вариант пока не обсуждался.
"Конечно, мы хотим, чтобы конфликт как можно быстрее урегулировался и больше видим свою роль в том, чтобы продолжать диалог с двумя сторонами", - сказал Армен Григорян.
Секретарь Совбеза отметил также, что в создавшейся ситуации у Армении в данный момент нет проблем экономической безопасности.
"Мы обсудили все варианты, начиная от безопасности продуктов питания и до деятельности инфраструктур безопасности. Уже нашли альтернативные решения. Мы готовы, конечно, если не будет форс-мажорных ситуаций. В целом, ожидания позитивные", - сказал он.