Մեր գնահատականներով՝ իրավիճակն ավելի շատ դեէսկալացիայի է գնում. ԱԱԽ քարտուղար
Մեր գնահատականներով իրավիճակն ավելի շատ դեէսկալացիայի է գնում, և հույս ունենք, որ մոտակա օրերին ընդհանուր հանգստություն է լինելու, կառավարության ճեպազրույցների ժամանակ լրագրողներին ասաց ԱԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով իրանաամերիկյան վերջին օրերի լարվածությանը, տեղեկացնում է «Այսօր»-ը։
«Իհարկե, մենք միշտ վատթարագույնին ենք պատրաստվում։ Ընդհանուր առմամբ՝ շատ լայնածավալ աշխատանք ենք կատարել և՛ սիրիական, և՛Իրանի ճգնաժամի ընթացքում։ Մենք կարողացել ենք մշակել և՛ տարհանման, և՛ ճգնաժամին արձագանքելու պլան, որը շատ կարևոր առաջընթաց է մեր կառավարման համակարգի համար։ Այս երկու ճգնաժամերից մեր ինստիտուցիոնալ կարողություններն ավելի են հզորացել, և մենք ավելի հստակ գիտենք՝ ինչ ենք կատարելու։
Մեր դիմակայունությունը պարբերաբար բարձրացնում ենք և ակնկալում ենք, որ մոտակա ժամանակներում ավելի շատ կայունություն է լինելու», - ասաց ԱԱԽ քարտուղարը։
Հարցին՝ հնարավոր համարո՞ւմ է, որ լարված հարաբերությունների այս շրջանում Հայաստանը փորձի միջնորդություն առաջարկել Իրանին և ԱՄՆ-ին՝ Արմեն Գրիգորյանը պատասխանեց՝ նման տարբերակ առայժմ չի քննարկվել։
«Իհարկե, մենք ցանկություն ունենք, որ կոնֆլիկտը հնարավորինս արագ կարգավորվի, և մեր դերակատարությունն ավելի շատ տեսնում ենք, որպեսզի երկու կողմի հետ էլ շարունակենք երկխոսությունը», - ասաց նա։
ԱԱԽ քարտուղարը միաժամանակ շեշտեց, որ ստեղծված իրավիճակում մեր երկիրը տնտեսական անվտանգության առումով այս պահին խնդիր չունի։
«Մենք բոլոր տարբերակները քննարկել ենք՝ սննդի անվտանգությունից մինչև անվտանգության ենթակառուցվածքների աշխատանք։ Այլընտրանքային լուծումներն արդեն գտել ենք։ Մենք պատրաստ ենք, իհարկե, եթե, ֆորսմաժորային իրավիճակներ չլինեն։ Ընդհանուր առմամբ, ակնկալիքները դրական են», - ասաց նա։

According to our assessment, de-escalation is noticed in Iranian-U.S. relations, National Security Council Secretary Armen Grigoryan told the reporters today, asked about the recent tension in Iran-USA relationsAysor.am reports.
“Of course we are always getting prepared for worst. In general, wide-scale work has been carried out during both the Syrian and Iranian crises. We have managed to work out plans of evacuation and crisis response which is very important progress for our governmental system. Our institutional abilities have become more powerful after these two crises, and we clearly know what to do,” the NSC secretary said.
Asked about possibility for Armenia to offer mediation to Iran and the USA, Grigoryan said such option has not been discussed yet.
“Of course we want the conflict be resolved as soon as possible and see our role in continuing the dialogue with the two parties,” he said.
At the same time Grigoryan said that Armenia does not face any issues regarding the economic security in the created situation.
“We have discussed all the possible options starting from food safety till the work of the security infrastructures. We have already found alternative solutions and are ready if of course no force majeure situations occur. In general, our expectations are positive,” he said.