Հայաստանն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի և Գլխավոր կոնֆերանսի իրավական կոմիտեի անդամ
Christophe Petit Tesson/EPA
2019 թ. նոյեմբերի 21-ին Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 40-րդ նստաշրջանի շրջանակում Հայաստանն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի (2019-2023թթ. ժամանակահատվածի համար) և Գլխավոր կոնֆերանսի իրավական կոմիտեի անդամ (41-րդ նստաշրջանի համար), հայտնում է News.am-ը
2020թ. հունվարի 21-ին Ժնևում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի որոշմամբ Հայաստանն ընտրվել է Խորհրդի ղեկավար կոմիտեի նախագահ 2020-2021 թթ. համար։
Կրթության միջազգային բյուրոն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաջին կատեգորիայի ինստիտուտ է, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ բոլոր պետություններին տրամադրում է կրթության ոլորտում մասնագիտական աջակցություն և փորձաքննություն:

Армения избрана председателем Комитета управления Совета Международного бюро просвещения ЮНЕСКО
Решением Совета Международного бюро просвещения ЮНЕСКО 21 января Армения избрана председателем комитета управления Совета на 2020-2021 гг. Как сообщает Арменпресс, 21 ноября, в рамках 40-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже, Армения была избрана членом Совета Международного бюро просвещения ЮНЕСКО (на период 2019–2023 гг.) и членом Юридического комитета Генеральной конференции (на 41-ю сессию).
Международное бюро образования является институтом первой категорией ЮНЕСКО, которая оказывает профессиональную поддержку и экспертизу всем государствам-членам ЮНЕСКО в области образования.