Ոչ մի մեծ պատմություն չի կերտվում ժխտողականության հիման վրա. Մակրոնը՝ Ցեղասպանության ճանաչման մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մասնակցել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի տարեկան ընթրիքին, որի ընթացքում ելույթ է ունեցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ֆրանսիայի նախագահն իր ելույթում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին՝ ընդգծելով, որ Ֆրանսիան արդեն 19 տարի է, ինչ լծված է այդ գործին: Էմանուել Մակրոնն ուրախությամբ նկատել է, որ արդեն մեկ տարի է, ինչ կատարված է ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր դարձնելու իր խոստումը:
«Պայքարը, որ հայերը մղում են Ցեղասպանության ճանաչման համար, պայքար է նաև լռության, մոռացության դեմ: Իսկ ճշմարտության հարցում գոյություն ունի եղբայրություն հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների միջև»,- ասել է Մակրոնը:
Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է, որ Թուրքիան իր քաղաքականության հիմքում դրել է ռևիզիոնիզմը. «Ոչ մի մեծ պատմություն չի կերտվում ստի, ժխտողականության ու ռևիզիոնիզմի հիման վրա»,- ասել է Մակրոնը:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի տարեկան ընթրիքի մեկնարկին ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք են մատուցել Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի հիշատակին:
Որպես պատվավոր հյուր միջոցառմանը մասնակցել է նաև թուրք հայտնի պատմաբան Թաներ Աքչամը, որը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:

President of France Emmanuel Macron attended the annual gala dinner of the Coordination Council of Armenian Organizations of France (CCAF) in France and delivered remarksARMENPRESS reports.
President Macron spoke about the Armenian Genocide international recognition process, and emphasized that France is engaged in the process for already 19 years. Macron was pleased to note that it has already been a year that his promise on declaring April 24th as the National Commemoration Day of the Armenian Genocide in France has been fulfilled.
"The struggle that the Armenians are carrying out for the recognition of the genocide is also a struggle against silence, against forgetting. As for the issue of truth, there is brotherhood between the Armenian and French peoples," President Macron said.
Macron underscored that Turkey has based its policy on revisionism. "No great history is shaped on lies, denial and revisionism," Macron said.
At the beginning of the event, those in attendance observed a minute of silence in honor of former French President Jacques Chirac’s memory, who died in September 2019.
Turkish historian Taner Akcam, a renowned advocate for the recognition of the Armenian Genocide, participated in the event a guest of honor.