Ղազախստանում սև ձյուն է տեղացել (տեսանյութ)
Ղազախստանի Տեմիրտաու քաղաքում սև ձյուն է տեղացել: Քաղաքացիները սոցցանցում կիսվում են փողոցները պատած մուգ գույնի ձյան լուսանկարներով:
Life.ru-ի փոխանցմամբ՝ տեղի բնակիչների խոսքով, նման արտասովոր երևույթի պատճառը տարածաշրջանում տիրող էկոլոգիական իրավիճակն է: 2018-ին տեղական իշխանությունները ստուգումներ են անցկացրել քաղաքում գտնվող մետաղագործական գործարանում, որի ժամանակ պարզ է դարձել, որ ձեռնարկությունում գերազանցվել է արտանետումների թույլատրելի սահմանը:
Երկրի էկոլոգիայի հարցերով նախարարը հայտարարել է, որ Տեմիրտաուի գործարաններում կրկին ստուգումներ կիրականացվեն:

В казахстанском городе выпал чёрный снег (видео)
Жители казахстанского города Темиртау стали свидетелями не очень приятного зрелища - на улицы лёг чёрный снег. Горожане делятся кадрами с густым тёмным налётом на сугробах, передает life.ru
По словам местных жителей, причина такого необычного явления - экологическая обстановка в регионе. В 2018 году местные власти провели проверку в отношении АО "АрселорМиттал Темиртау", металлургический комбинат которого находится в Темиртау. Проверка показала, что на предприятии идёт превышение нормативов предельно допустимых выбросов. Кроме того, комбинат не выполняет план природоохранных мероприятий.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов Магзум Мирзагалиев заверил, что в предприятиях Темиртау вновь организуют проверки.