Արցախի ՊՆ-ն հորդորում է ձեռնպահ մնալ բանակի վերաբերյալ չճշտված լուրերի հրապարակումից
Ի պատասխան auroranews.am-ի «Արցախի «էլիտար» զորամասը, բարձրաստճան պաշտոնյաների որդիներն ու «ինքնասպանության» դեպքերը. Ուշագրավ մանրամասներ» վերտառությամբ ս. թ. փետրվարի 3-ի հրապարակման՝    Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ զորամասը, որին անդրադարձել է տվյալ լրատվամիջոցը, իրավամբ ունի էլիտարի համբավ, քանի որ ինչպես Արցախյան առաջին պատերազմում, այնպես էլ 2016թ. ապրիլյան քառօրյա առճակատման ժամանակ լրջագույն դերակատարություն է ունեցել հակառակորդի լայնածավալ հարձակումները կասեցնելու և վերջինիս զինադադար պարտադրելու գործում: Ընդգծում ենք նաև, որ տվյալ զորամասը մարտական պատրաստությամբ ու պատրաստականությամբ զբաղվելով հանդերձ կրում է նաև մարտական հերթապահություն:
Ինչ վերաբերում է զորամասում բարձրաստիճան պաշտոնյանների որդիների ծառայության մասին շրջանառության մեջ դրված «փաստին», ապա դա ոչ այլ ինչ է, քան տեղեկատվական շահարկում, քանի որ զինված ուժերում նորակոչիկ անձնակազմի ծառայության վայրը որոշվում է բացառապես վիճակահանության սկզբունքով և որը պարտադիր է բոլոր զինակոչիկների համար՝ անկախ նրանց ծնողների կամ հարազատների զբաղեցրած դիրքից:
Զորամասում տեղ գտած արտակարգ դեպքերի մասով տեղեկացնում ենք, որ դրանց հետ կապված գործընթացները իրականացվել և իրականացվում են ինչպես բանակի կողմից ստեղծված հանձնաժողովների, այնպես էլ ռազմաիրավապահ մարմինների կողմից, որոնց արդյունքում մեղավորները պատասխանատվության են ենթարկվում օրենքի տառին համապատասխան:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է բոլորին ձեռնպահ մնալ  բանակի վերաբերյալ չճշտված տեղեկություններ հրապարակելու գայթակղությունից և հետևել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին:

Artsakh MOD Urges to Refrain From Publishing Unverified Information About Army
In response to the February 3 article of auroranews.am under the title “The “Elite” Military Unit of Artsakh, the Sons of High-Ranking Officials and the Cases of “Suicide”: Interesting Details”, the press service of the Ministry of Defense of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) reports that the military unit that the particular media outlet covered is truly known as elite since it played a major role in suspending the large-scale assaults of the adversary and in compelling the latter to sign a ceasefire both during the first Artsakh war and the Four-Day Artsakh War in 2016. We also emphasize the fact that the soldiers of the particular military unit not only have combat readiness and preparedness, but also perform on-duty service,” the press release of the Ministry of Defense of the Republic of Artsakh reads, News.am reports.
“As far as the “fact” regarding the military service of the sons of high-ranking officials at the military unit is concerned, this is nothing but speculation of information since the place of service for the new recruits in the armed forces is exclusively determined by the principle of a drawing and is mandatory for all recruits, regardless of the position of their parents or relatives.”
With respect to the emergencies at the military unit, the Ministry of Defense of the Republic of Artsakh reports that the procedures linked to those emergencies have been implemented and are being implemented by the committees set up by the army and the military law-enforcement authorities, as a result of which the guilty are brought to justice in accordance with the letter of the law.
The Ministry of Defense of the Republic of Artsakh urges everyone to not give in to the temptation to publish unverified information about the army and only follow the news of official sources,” the statement of the press service of the Ministry of Defense of the Republic of Artsakh reads.