ԱԱԾ-ն հայտնում է կաշառքի դիմաց զինծառայությունից տարկետում ստանալու դեպքեր բացահայտելու մասին
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությունը և մարտական պատրաստությունը պահպանելիս հրամանատարությանն աջակցելու, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք:
Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստացվել, որ թիվ 2 նյարդաբանական բուժմիավորման նյարդաբանական բաժանմունքի ավագ նյարդաբանը, իր ծանոթի նախաձեռնությամբ, 2019 թվականին ընդգրկված լինելով զորակոչիկների բժշկական հետազոտման, փորձաքննության և բուժման համար ստեղծված հանձնաժողովում, կաշառքի դիմաց կեղծ բժշկական փաստաթղթեր կազմելու և դրանց հիման վրա զինակոչիկների համար պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում ստանալու վերաբերյալ նախնական համաձայնության է եկել նշված ծանոթի հետ, այնուհետև նրա օժանդակությամբ 2019 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին թվով 4 զորակոչիկների հարազատներից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր առմամբ 8.500 ԱՄՆ դոլարի կաշառք:
Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև, որ հիշյալ ծանոթը ինչպես վերը նշված, այնպես էլ այլ զորակոչիկների համար պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում ստանալու և զինծառայողներին ժամկետային զինվորական ծառայությունից վաղաժամ զորացրելու նպատակով,   վերջիններիս հարազատներից՝ որպես միջնորդ, պատկան մարմիններին կաշառք տալու համար 2019 թ.-ի ընթացքում ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի` ընդհանուր 45.000 ԱՄՆ դոլար գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով։ Անհերքելի ապացույցների առկայության ներքո կաշառք ստացած հիշյալ պաշտոնատար անձը խոստովանել է կատարած հանցագործությունը։
Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում բոլոր հանցադեպերը և կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

СНБ Армении выявила случаи отсрочки от службы в армии за взятку
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по содействию командованию Вооруженных сил Республики Армения в деле сохранения боеспособности и боевой подготовки, противодействию коррупции, выявила случай получения взятки в особо крупных размерах. Об сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу СНБ Армении.
В частности, были получены фактические данные о том, что старший невропатолог неврологического отделения Неврологического медицинского объединения N2, по инициативе своего знакомого, будучи в 2019 году вовлеченным в работу комиссии по медицинскому обследованию, экспертизе и лечению призывников, пришел к предварительному согласию с данным знакомым по составлению ложных медицинских документов за взятку и получению отсрочки от обязательной срочной военной службы для призывников. Затем при его содействии в ноябре - декабре 2019 года от родственников 4 призывников были получены взятки в особо крупных размерах - в общей сложности 8500 долларов США.
Были также получены фактические данные о том, что упомянутое лицо с целью получения отсрочки от обязательной срочной военной службы как для вышеперечисленных, так и для других призывников и досрочной демобилизации военнослужащих со срочной военной службы, передачи взяток от родных последних компетентным органам в течение в 2019 года, выступая в качестве посредника, получил сумму в особо крупных размерах - 45.000 долларов США.
По данному факту в следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА. Получившее взятку упомянутое должностное лицо, под давлением неопровержимых доказательств, призналось в совершенном преступлении.
Проводится предварительное следствие, принимаются меры по выяснению и привлечению к ответственности круга лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку.
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном уголовно-процессуальным кодексом РА.