Եվրոպական խորհրդարանում տեղի է ունեցել Բաքվի հայերի ջարդերի մասին միջոցառում
Փետրվարի 5-ին Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսը (Սոցիալիստների և դեմոկրատների խմբակցություն, Կիպրոս) հյուրընկալել է «Մոռացված փախստականները. ի՞նչ պատահեց Բաքվի հայերի հետ» խորհրդաժողովը: Միջոցառումը համակազմակերպել էին ՀՅԴ Եվրոպայի հայ դատի գրասենյակը և ԵՄ-ում ՀՀ առաքելությունը:
Խորհրդաժողովի բանախոսներն էին Բրիտանիայի Լորդերի պալատի նախկին փոխխոսնակ, իր մարդասիրական գործունեությամբ հայտնի բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, ամերիկահայ գրող, իրավաբան և իրավապաշտպան Աննա Աստվածատուրյան Թուրքոթը և Բրյուսելի բաց համալսարանի դասախոս, թարգմանիչ Դավիթ Բաբաևը: Վերջին երկու բանախոսները վերապրել են Բաքվի հայերի ջարդերը:
Միջոցառմանը ներկա էին Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ, պատգամավորների խորհրդականներ, ուսանողներ, քաղաքացիական հասարակության և ԵՄ-ում մի շարք երկրների առաքելությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Բաքվի հայերի ջարդերը վերապրած Բելգիայի քաղաքացիներ:
Խորհրդաժողովի բացման իր խոսքում Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետեանը ողջունել է ներկաներին՝ մեծապես կարևորելով Բաքվի հայերի ջարդերին նվիրված միջոցառման կազմակերպումը եվրոպական ժողովրդավարության կենտրոնում. «Եվրոպական խորհրդարանը 1990 թվականի իր բանաձևերում միանշանակորեն դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված Սումգայիթի, Կիրովաբադի և Բաքվի հայերի ջարդերը»,- հիշեցրել է Կարապետեանը:
Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Կոստաս Մավրիդեսը հայտարարել է, որ որոշել է հյուրընկալել միջոցառումը նաև այն պատճառով, որ ինքն էլ կիսում է փախստականների ճակատագիրը. մանուկ հասակում իր ընտանիքն էլ ստիպված է եղել փախուստի դիմել՝ 1974 թվականի Թուրքիայի կողմից Հյուսիսային Կիպրոսի գրավման ժամանակ: Պատգամավորը շեշտել է. «Հիշատակելը վրեժխնդրություն չի նշանակում, բայց միևնույն ժամանակ մոռացության մատնելն էլ աններելի է, քանի որ այն նոր հանցագործությունների է բերում»:
Եվրոպական միությունում Հայաստանի Հանրապետության առաքելության ղեկավար Ն.Գ. դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանում հայերի կոտորածները հետսառըպատերազմյան Եվրոպայում առաջին զանգվածային սպանություններն ու էթնիկ զտումներն էին:
Իրենց վկայություններում Աստվածատուրյանն ու Բաբաևը ներկայացրել են ողբերգական օրերի իրենց հիշողությունները. «Մենք ամիսներով թաքնվել էինք մեր բնակարանում՝ հուսալով, որ հայերի դեմ բռնությունը կդադարի: Բայց այն չդադարեց: Մենք ամեն ինչ թողեցինք ու փախուստի դիմեցինք: Մի կերպ փրկվեցինք ու կենդանի մնացինք: Մեր հարևաններից ու բարեկամներից շատերը մեզ նման բախտավոր չգտնվեցին»: Բաբաևը շեշտել է, որ Սումգայիթի ու Բաքվի ջարդերի համար պարարտ հող էր նախապատրաստված. «Այդ վայրագությունները՝ բռնությունը, ահաբեկումը, բռնաբարությունները, սպանությունները, մարդկանց կենդանի այրելը, չպիտի անպատիժ մնան»:
Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը շարունակվել է Բաքվում, Սումգայիթում և Արցախում, և այն պետք է ճանաչվի՝ անպատժելիությանը վերջ դնելու համար»:
Բանախոսները նաև նշել են, որ Ադրբեջանի իշխանությունները երկրում որպես պետական քաղաքականություն շարունակում են համակարգված կերպով հայատյացություն սերմանել և տարածել, որի ականատեսն են եղել նաև Բաքվի ջարդերի զոհերը: Եզրափակելով՝ բանախոսները շեշտել են Եվրոպական միության կարևոր դերը որպես երկխորոսությունը, խաղաղությունը և մարդու իրավունքները խթանող կարևոր «փափուկ ուժ»:
Բանախոսություններին հաջորդել է հարց ու պատասխան, և խորհրդաժողովի մասնակիցները, այդ թվում ադրբեջանցիները, հնարավորություն են ունեցել իրենց հարցերն ուղղել բանախոսներին:

The anti-Armenian Pogroms of Baku Discussed in the European Parliament
On 5 February 2020, MEP Costas Mavrides (S&D Group, Cyprus) hosted a conference with the title “The forgotten refugees: What Happened to the Armenians of Baku?” in the European Parliament. The conference was co-organized by the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) and the Mission of the Republic of Armenia to the European Union.
The keynote speakers were the British humanitarian, Life Peer and former deputy speaker of the House of Lords the Baroness Caroline Cox and eye-witnesses Anna Astvatsaturian Turcotte, an American-Armenian author and human rights advocate as well as David Babaev, a lecturer at “Université Libre de Bruxelles”. The latter are both survivors of the Baku pogroms.
Members of the European Parliament, EP advisers, students, representatives of the civil society and missions of various EU member states as well as Belgian citizens who are survivors of Baku pogroms, were present.
In his opening remark, the EAFJD President Kaspar Karampetian welcomed the participants and emphasized the importance of addressing the issue of the anti-Armenian pogroms, in particular in the premises of the house of European democracy. “In its resolutions of 1990 the European Parliament unequivocally condemned the pogroms perpetrated against the Armenians by the Azerbaijani authorities, namely in Sumgait, Kirovabad and Baku,” stated Karampetian.
MEP Costas Mavrides announced that he had decided to host the event, among other reasons, because of his own experience as a child who had to flee for his life after the Turkish invasion in Northern Cyprus in 1974. He emphasized: “Remembrance is not about revenge but forgetting is unforgivable because it would lead us to the same crimes”.
His Excellency the Ambassador of Armenia Tatoul Markarian reminded that the anti-Armenian massacres in Azerbaijan were the first mass killings and ethnic cleansings in the post-Cold War Europe.
During their testimonies, Ms. Astvatsaturian Turcotte and Mr. Babaev shared their personal stories and what they witnessed as refugees fleeing Baku. “We spent months hiding in our apartment, hoping that the violence against Armenians would end. But it never ended. We left everything behind and fled. We barely escaped but we survived. Many of our neighbors and family friends were not so lucky”, said Astvatsaturian Turcotte. Babaev underlined that the killings and pogroms in Sumgait and Baku had not come from nowhere and the ground was already fertile. He noted: “These atrocities: violence, intimidation, rape, murder and burning people alive should not stay unpunished.”
The Baroness Caroline Cox pointed out that the genocide of Armenians continued in Baku, Sumgait and Nagorno Karabakh-Artsakh and needs to be recognized so that it does not continue with impunity.
The guest speakers stressed that the Azerbaijani authorities still systematically incite and perpetuate Armenophobia as a state policy in Azerbaijan, a policy witnessed by the victims of Baku pogroms. They concluded by acknowledging the important role of the European Union as a soft power promoting dialog, peace and human rights.
The speeches were followed by a lively question and answer session, where the guest-speakers addressed the questions asked among others by Azerbaijani participants.