Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը վերադարձել է Իրան
Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբ Մաքերը վերադարձել է Իրան: Այդ մասին նա գրառում է կատարել իր պաշտոնական էջում, հայտնում է Reuters-ը:
«Ես Լոնդոնից վերադարձել եմ Թեհրան: Սա կարևոր ուղևորություն էր, որը որոշ ժամանակ առաջ էր պլանավորված»,- գրել է նա՝ տեսանյութ տեղադրելով Instagram-ում, որում ներկայացված են նրա հանդիպումները Բրիտանիայի ԱԳ նախարարի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը հեռացել էր Թեհրանից հունվարի 15-ին, երբ Թեհրանում բողոքի ցույցին ներկա գտնվելու համար Իրանի կառավարությունը սկսել էր քննարկել նրան վտարելու հնարավորությունը:

British Ambassador Returns To Iran
Britain’s ambassador to Tehran has returned to Iran, he announced in an online posting on Thursday, after his departure last month following a brief arrest by Iranian security forces fueled speculation that he may not be coming back, Reuters reports.
"I recently returned from London to Tehran. This was an important trip that was planned some time ago," Rob Macaire said in Farsi in an Instagram video, noting he met with Britain’s foreign minister and other top officials during his trip.
Macaire was briefly detained last month, which Iranian officials said was because he attended an illegal demonstration that took place amid public anger over Iran’s belated admission that its military shot down a Ukrainian airliner, killing all 176 aboard.