Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեությունը որևէ գործոն չի հանդիսանում խաղաղ գործընթացում. ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմակերպված ոչ կառավարական կազմակերպությունների (GONGO) գործունեությունը, ինչպիսի մտացածին անվամբ էլ նրանք ներկայանան, որևէ գործոն չի հանդիսանում խաղաղ գործընթացում: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով Ադրբեջանում ոչ կառավարական կազմակերպության ներկայացուցչի՝ դեսպանների հետ հանդիպման վերաբերյալ հարցին:
Դիտարկմանը, որ խաղաղ գործընթացում առավել մեծանում է ԼՂ ադրբեջանական համայնքի դերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում, ինչի մասին են վկայում նաև համանախագահ երկրների դեսպանների հանդիպումը համայնքի ղեկավար Թուրալ Գյանջիալիևի հետ, Աննա Նաղդալյանը պատասխանել է. «Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմակերպված ոչ կառավարական կազմակերպությունների (GONGO) գործունեությունը, ինչպիսի մտացածին անվամբ էլ նրանք ներկայանան, որևէ գործոն չի հանդիսանում խաղաղ գործընթացում, և ՀՀ ԱԳՆ-ն չի մեկնաբանում դրանց շփումները իրենց երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամների հետ։
Կրկնեմ, որ հակամարտության կողմերի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է: Սկսած 1992 թվականից Արցախի իշխանությունները ԼՂ ընտրյալ ներկայացուցիչների կարգավիճակով մասնակցել են խաղաղ գործընթացին: ԼՂ իշխանությունները ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հետ մեկտեղ ստորագրել են հրադադարի հաստատման կոչ պարունակող Բիշքեկի արձանագրությունը, իսկ նույն 1994թ.-ի ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթում ամրագրվել է եռակողմ բանակցային ձևաչափը, որը բխում է 1994թ.-ի եռակողմ՝ ԼՂ, Ադրբեջան և Հայաստան հրադադարի համաձայնագրից»:

Анна Нагдалян о встрече послов стран-сопредседателей с Туралом Гянджалиевым
Пресс-служба МИД Армении приводит ответ пресс-секретаря МИД РА Анны Нагдалян на вопрос относительно встречи представителя неправительственной организации с послами.
Вопрос: В армянских экспертных кругах активизируются дискуссии о том, что в мирном процессе увеличивается роль азербайджанской общины Нагорного Карабаха, о чем также свидетельствует встреча послов стран-сопредседателей с главой общины Туралом Гянджалиевым. Есть ли подобное развитие событий?
Ответ: Деятельность НПО, ангажированных правительством Азербайджана, под каким бы вымышленным названием они ни фигурировали, не является фактором в мирном процессе. МИД Армении не комментирует их контакты с членами дипломатического корпуса, аккредитованными в Азербайджане.
Повторюсь, позиция Армении относительно сторон конфликта четкая. Начиная с 1992 года, власти Арцаха участвовали в мирном процессе в качестве избранных представителей Нагорного Карабаха. Власти Нагорного Карабаха наряду с Арменией и Азербайджаном подписали Бишкекский протокол, призывающий к прекращению огня, а в этом же заключительном документе Будапештского саммита ОБСЕ 1994 года был закреплен формат трехсторонних переговоров, который вытекает из трехстороннего соглашения о прекращении огня 1994 года между Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией.