Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեությունը որևէ գործոն չի հանդիսանում խաղաղ գործընթացում. ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմակերպված ոչ կառավարական կազմակերպությունների (GONGO) գործունեությունը, ինչպիսի մտացածին անվամբ էլ նրանք ներկայանան, որևէ գործոն չի հանդիսանում խաղաղ գործընթացում: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով Ադրբեջանում ոչ կառավարական կազմակերպության ներկայացուցչի՝ դեսպանների հետ հանդիպման վերաբերյալ հարցին:
Դիտարկմանը, որ խաղաղ գործընթացում առավել մեծանում է ԼՂ ադրբեջանական համայնքի դերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում, ինչի մասին են վկայում նաև համանախագահ երկրների դեսպանների հանդիպումը համայնքի ղեկավար Թուրալ Գյանջիալիևի հետ, Աննա Նաղդալյանը պատասխանել է. «Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմակերպված ոչ կառավարական կազմակերպությունների (GONGO) գործունեությունը, ինչպիսի մտացածին անվամբ էլ նրանք ներկայանան, որևէ գործոն չի հանդիսանում խաղաղ գործընթացում, և ՀՀ ԱԳՆ-ն չի մեկնաբանում դրանց շփումները իրենց երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամների հետ։
Կրկնեմ, որ հակամարտության կողմերի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է: Սկսած 1992 թվականից Արցախի իշխանությունները ԼՂ ընտրյալ ներկայացուցիչների կարգավիճակով մասնակցել են խաղաղ գործընթացին: ԼՂ իշխանությունները ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հետ մեկտեղ ստորագրել են հրադադարի հաստատման կոչ պարունակող Բիշքեկի արձանագրությունը, իսկ նույն 1994թ.-ի ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթում ամրագրվել է եռակողմ բանակցային ձևաչափը, որը բխում է 1994թ.-ի եռակողմ՝ ԼՂ, Ադրբեջան և Հայաստան հրադադարի համաձայնագրից»:

Organizations Created by the Azerbaijani Government Aren't a Factor in the Talks: Armenia's MFA Spokesperson
Organizations created by the Azerbaijani government are not a factor in the talks, said Armenian MFA spokesperson Anna Naghdalyan, News.am reports.
Her remarks came commenting on discussions among experts on the role of the Azerbaijani community of NK and the meetings of its leader Tural Ganjaliyev with ambassadors of foreign states.
The activity of non-governmental organizations organized by the government of Azerbaijan, no matter what name they choose to represent, is not a factor in the peace process, she noted adding that Armenian MFA does not comment on their contacts with members of the diplomatic corps accredited in their country.
According to her, the Armenian position regarding the parties to the conflict is clear: since 1992, Artsakh authorities in the status of elected representatives have participated in the peace process.
"The authorities of Nagorno-Karabakh together with Armenia and Azerbaijan signed the Bishkek protocol calling for a ceasefire, and in 1994 the final document of the OSCE Budapest Summit enshrined the tripartite negotiating format that follows from the tripartite ceasefire agreement between Nagorno-Karabakh, Azerbaijan and Armenia," she said.