Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի ավտոմեքենաների համար
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ փետրվարի 10-ին՝ ժամը 13:00-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
Փակ են Արագածոտնի մարզի Ամբերդ ամրոց և Քարի լիճ տանող ավտոճանապարհները և Վարդենյաց լեռնանցքը:
Սարավան-«Զանգեր» հատվածը (բուք է), Չայնիի ոլորանները (բուք է), Ջերմուկ-Գնդեվազ (բուք է), Սոթք-Քարվաճառ, Արագածոտնի մարզի Ապարանի և Արագածի միջհամայնքային ավտոճանապարհները դժվարանցանելի են:
Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Շիրակի, Սյունիքի մարզերի ավտոճանապարհներին տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի ավտոմեքենաների համար:
ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ռուսական կողմում կա կուտակված 1098 տրանսպորտային միջոց՝  950 բեռնատար և 148 մարդատար ավտոմեքենա:

Some Roads in Armenia are Cosed and Difficult to Pass
According to the Ministry of ES of RA on February 10 by 13:00 some roads in Armenia are closed and difficult to pass.
Vardenyats Pass and the roadways leading to Amberd fortress and lake Kari of Aragatsotn province are closed.
Saravan-"Zanger" (snowstorm), Chayni turns (snowstorm), Jermuk-Gndevaz (snowstorm), Sotk-Karvachar, as well as the intercommunity roadways of Aparan and Aragats regions of Aragatsotn province are difficult to pass.
Black ice is formed in some places on the roadways of Kotayk, Gegarkunik, Lori, Shirak and Syunik provinces.
According to the information provided by the Department of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and from the Department of Crisis Management Center of the Republic of North Ossetia of the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation Stepantsminda-Larsi highway is closed for all types of vehicles.
According to the information received from the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation, Republic of North Ossetia, there are 1098 vehicles - 950 trucks and 148 cars gathered on the Russian side.