Արցախի իշխանությունները մշտապես բաց են միջազգային համագործակցության համար. Զոհրաբ Մնացականյան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ելույթը է ունեցել «Պահպանելով և ամրապնդելով ջանքերը» խորագրով Միջուկային անվտանգության հարցերով միջազգային համաժողովին:
Ներկայացնում ենք Զոհրաբ Մնացականյանի ելույթն ամբողջությամբ.
«Պարոն Նախագահ,
Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին՝ Վիեննայում միջուկային անվտանգության հարցերով երրորդ համաժողովն անցկացնելու համար: Օգտվելով առիթից՝ ևս մեկ անգամ իմ ջերմ շնորհավորանքներն եմ հղում Ձեզ՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթում եմ ամենայն հաջողություն այս կարևոր և պարտավորեցնող առաքելության մեջ:
Խոսքս ցանկանում եմ սկսել նախկին գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոյին հարգանքի տուրք մատուցելով. վերջինիս մեկ տասնամյակից ավելի հանձնառությունն ու փորձը Գործակալությանը մղել են բազում ուշագրավ նվաճումների ՄԱԳԱՏԷ-ի՝ գլխավոր տնօրեն Ամանոյի առաջարկի հիման վրա առաջ քաշված նշանաբանի ներքո՝ «Ատոմները հանուն խաղաղության և զարգացման»: 2019-ի մայիսին պարոն Ամանոն աշխատանքային այց էր կատարել Հայաստան: Իմ երկրի ղեկավարության հետ ունեցած բարձր մակարդակի հանդիպումները հանդիսացան Հայաստանի և ՄԱԳԱՏԷ-ի միջև բեղմնավոր համագործակցության վկայություն և նախանշեցին նոր ուղղություններ մեր ապագա համատեղ ջանքերի համար:
Կցանկանայի ընդգծել այս համաժողովի բացառիկ ընդգրկունությունը, որը մեզ՝ անդամ-պետություններիս, հնարավորություն է ընձեռում կիսել հեռանկարները, մարտահրավերները և ձեռքբերումները, համատեղ ուրվագծել այն միջոցառումները, որոնք երկխոսության և համագործակցության միջոցով կխթանեն գլոբալ միջուկային անվտանգության ամրապնդումը: Վստահ եմ, որ այսօր ընդունվելիք նախարարական հռչակագիրը կդառնա կարևոր հանգրվան միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերի համար՝ ուղղված գլոբալ չտարածման ռեժիմի ամրապնդմանը և ի ցույց կդնի մեր ընդհանուր հանձնառությունը՝ պահպանելու միջուկային անվտանգության ռեժիմում բարձր չափանիշները։
2016 թվականի Միջուկային անվտանգության միջազգային երկրորդ համաժողովից ի վեր, ցավոք, աշխարհը չի դարձել ապրելու համար առավել լավ և անվտանգ: Այսօր հարափոփոխ աշխարհում գլոբալ անվտանգության միջավայրն առերեսվում է արագ զարգացող սպառնալիքների, ինչպիսիք են տեխնոլոգիական զարգացման հետ կապված սպառնալիքները և կիբերհարձակումները։ Մենք չգիտենք կամ չենք կարող պատկերացնել, թե վաղը, տեսանելի ապագայում ինչ և որքան նոր սպառնալիքներ ի հայտ կգան: Դա նշանակում է, որ միջուկային անվտանգության ազգային ռեժիմները, կարգավորող համակարգերը պետք է լինեն ճկուն, հարմարվող և դիմակայուն։ Տեղեկատվության փոխանակումը, փորձառության և փորձի փոխանակումը սպառնալիքը ժամանակին հայտնաբերելու և հասցեագրելու առանցքային նախադրյալներն են: ՄԱԳԱՏԷ-ի կողմից անդամ պետությունների ազգային անվտանգության ռեժիմները բարելավելու նպատակով վերջիններիս տրամադրվող շարունակական աջակցությունն անփոխարինելի է:
Որպես չտարածման քաղաքականության ուժեղ աջակից՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր լիակատար հանձնառությունը չտարածման մասին պայմանագրին և այլ համապատասխան պայմանագրերին, ինչպես նաև ՄԱԳԱՏԷ-ի երաշխիքային համաձայնագրերին և լրացուցիչ արձանագրությանը:
Հաշվի առնելով, որ անդամ պետությունում միջուկային անվտանգության համար պատասխանատվությունն ամբողջովին այդ պետության իրավասության տիրույթում է, մենք մշտապես մեր ամուր աջակցությունն ենք հայտնել միջազգային միջուկային անվտանգության շրջանակներում և չտարածման ռեժիմում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության ունեցած էական և առաջատար դերին: Միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործումը իմ Կառավարության համար կենսական նշանակություն ունի՝ տնտեսական զարգացման և էներգետիկ անվտանգության առումով:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է միջուկային անվտանգության ամրապնդումն ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում՝ միջազգային իրավական գործիքակազմի վավերացման և իրագործման, ինչպես նաև ՀՀ ԱԷԿ-ի և միջուկային նյութերի ֆիզիկական պաշտպանության և անվտանգությանն ուղղված ամուր ազգային օրենսդրության ձևավորման, միջուկային կայանքների և միջուկային նյութերի ֆիզիկական պաշտպանության կանոնների հաստատման միջոցով: Հայաստանը պարբերաբար սերտորեն համագործակցում է միջազգային գործընկերների հետ միջուկային էներգիային առնչվող բոլոր հարցերի շուրջ։ Հայաստանը ձեռնարկում է անհրաժեշտ միջոցները միջուկային և ճառագայթային անվտանգության ամրապնդման և պահպանման ուղղությամբ: Մենք մեծապես գնահատում ենք ՄԱԳԱՏԷ-ի դերը և շարունակական աջակցությունը Հայաստանին՝ ուղղված Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրագույն չափանիշների ապահովմանը:
Մասնավորապես, ՄԱԳԱՏԷ-ի բազմաթիվ տեսչական ստուգումները և գնահատման առաքելությունները վերահաստատել են Հայաստանի հանձնառությունը իր միջազգային պարտավորությունների կատարմանը, ինչպես նաև բաց ու թափանցիկ լինելու բարձրագույն մակարդակը: Միջազգային պայմանագրերի պահանջներից որևէ խախտում կամ շեղում չի արձանագրվել:
Հայաստանը լիովին կատարում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի 1540 բանաձևով ստանձնած իր միջազգային պարտավորությունները: Հայաստանի 2015-2020թթ. Գործողությունների ազգային ծրագիրը ուրվագծում է հստակ քայլերի շարք՝ սկսած արդեն իրականացվող ազգային միջոցառումների վերանայումից մինչև ընթացիկ և սպասվող գործողությունների համակարգում:
Մենք նաև ակտիվորեն մասնակցում ենք միջուկային չտարածման նախաձեռնություններին, ինչպիսիք են Միջուկային ահաբեկչության դեմ պայքարի գլոբալ նախաձեռնությունը և տարածման անվտանգության նախաձեռնությունը: Հայաստանի կառավարությունը շարունակաբար համագործակցում է իր միջազգային գործընկերների հետ երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում՝ միջուկային մաքսանենգության դեմ պայքարում իր ազգային կարողություններն առավել ամրապնդելու ուղղությամբ:
Մենք խորին մտահոգությամբ հետևում ենք մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին և, մասնավորապես, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի հետ կապված իրավիճակին: Բազմակողմանի դիվանագիտության իրական նվաճում հանդիսացող այդ համաձայնագրի ստորագրումն աշխարհին տրամադրեց միջուկային տարածման ռիսկի նվազեցման կարևոր գործիք, և մենք կոչ ենք անում բոլոր գործընկերներին հարգելու համաձայնագրով ստանձնած իրենց պարտավորությունները, խուսափել այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են հանգեցնել լարվածության սրացման, և ձեռնարկել բոլոր հնարավոր ջանքերը համաձայնագիրը պահպանելու համար: Հայաստանը ողջունում է խնդրի վերաբերյալ ներառական և բաց երկխոսությունը վերսկսելու ուղղությամբ գործադրվող դիվանագիտական և բազմակողմանի հարթակում բոլոր ջանքերը:
Մենք գոհունակություն ենք հայտնում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության թիմին և նրա ղեկավարությանը՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ներքո Իրանի՝ միջուկային ոլորտին առնչվող պարտավորությունների հաստատման և մոնիտորինգի հարցում իրենց նվիրված, պրոֆեսիոնալ և անաչառ աշխատանքի համար և ակնկալում ենք ՄԱԳԱՏԷ-ի և Իրանի միջև շարունակական համագործակցություն՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի և ՄԱԿ-ի ԱԽ 2015 թ. 2231 բանաձևի իրագործման ուղղությամբ:
Եվ վերջում, պարոն նախագահ,
Ադրբեջանը ներկայացնող բանախոսը շինծու և անհիմն մեղադրանքներ հնչեցրեց Հայաստանի և Արցախի հասցեին։ Դրանք ամբողջովին հերքվում են: Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության տարածքն ամբողջովին գտնվում է Արցախի իշխանությունների լիարժեք և օրինական վերահսկողության ներքո, և ոչինչ հակառակը չի մատնանշում: Արցախի իշխանությունները մշտապես բաց են միջազգային համագործակցության համար, և ադրբեջանական մեղադրանքները կարող են հեշտությամբ ստուգվել և առ ոչինչ ապացուցվել:
Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի վճռական հանձնառությունը միջուկային զինաթափման, միջուկային զենքի չտարածման և միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործման մեր համատեղ նպատակներին և հաջողություն մաղթել համաժողովին:

‘Artsakh Authorities are Open for International Cooperation’ – Armenian FM Says in Vienna
Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan delivered a statement at the International Conference on Nuclear Security: Sustaining and Strengthening Efforts, the MFA told.
The full statetement reads as follow:
"Mr. President,
Distinguished Colleagues,
I would like to thank Director General Rafael Grossi for convening the third conference on Nuclear Security in Vienna. I also take this opportunity to extend once again my warmest congratulations on your appointment as Director General of the International Atomic Energy Agency and wish every success in this important and demanding mission.
Allow me to start by paying tribute to the late Director General Mr. Yukiya Amano, whose commitment and expertise over the past 10 years steered the Agency to many remarkable achievements under the IAEA motto expanded on Director Amano’s suggestion Atoms for Peace and Development. In May, 2019 Mr. Amano paid a working visit to Armenia. High level meetings with the leadership of my country became a testimony of fruitful cooperation between Armenia and the IAEA and outlined new directions for our future joint endeavors.
I would like to underscore the unique inclusiveness of this conference, which provides us, the Member States, with an opportunity to share perspectives, challenges, and achievements, to jointly identify the measures which will promote the strengthening of global nuclear security through dialogue and cooperation. I am confident that the Ministerial declaration to be adopted later today will become an important milestone for undergoing efforts of the international community in strengthening the global non-proliferation regime and will demonstrate our shared commitment to maintain high standards in nuclear security regime.
Since the second ICONS in 2016, the world, regrettably, hasn’t become a safer and better place to live. Today, in ever changing world, the global security environment is subject to rapidly evolving threats, such as the threats associated with emerging technologies and cyber-attacks. We do not know, or cannot imagine what and how many new threats will emerge tomorrow, in the foreseeable future. That means the national nuclear security regimes, regulatory systems need to be flexible, adaptable and resilient. The exchange of information, sharing experiences and practices are key prerequisites for timely identifying and addressing the threat. The continuous assistance provided by the IAEA to Member States to enhance their national security regimes is indispensable.
As a strong supporter of the non-proliferation policies, Armenia reiterates its full compliance with the non-proliferation treaty and other relevant treaties, as well as IAEA safeguards agreements and additional protocol.
Recognizing that the responsibility for nuclear security within the Member state rests entirely with that State, we have always strongly supported the essential and leading role of the International Atomic Energy Agency in the international nuclear security framework and non-proliferation regime. The peaceful use of nuclear energy is of vital importance for my Government in terms of economic development and energy security.
Armenia attaches great importance to reinforcing nuclear security both at national and international levels through the ratification and implementation of international legal instruments as well as the establishment of robust national legislation related to physical protection and security of Armenian NPP and nuclear materials and rules on physical protection of nuclear installations and nuclear materials. Armenia closely cooperates on a regular basis with the international partners with regard to all nuclear energy issues. Armenia is undertaking necessary measures to enhance and maintain nuclear and radiation safety. We greatly value the role of the IAEA and ongoing support to Armenia in ensuring the highest standards Security of the Armenian Nuclear Power Plant.
In particular, numerous IAEA's on-site inspections and assessment missions have reaffirmed Armenia's commitment in implementing its international obligations and the highest level of openness and transparency. No any non-compliance or deviation from the requirements of international treaties has ever been recorded.
Armenia fully implements its international obligations under the UN Security Council Resolution 1540. The National Action Plan of Armenia for 2015-2020 outlines series of concrete steps ranging from reviewing already implemented national measures to the coordination of ongoing and anticipated activities.
We are also actively participating in counter-proliferation initiatives such as Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism and Proliferation Security Initiative. The Government of Armenia is continuously working with its international partners at bilateral and multilateral levels to further enhance its national capabilities in countering nuclear smuggling.
We follow with deep concern the developments in our region, and, in particular, the situation with the JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Actions on Iran’s nuclear program). The conclusion of JCPOA - a real achievement of multilateral diplomacy - provided world with a critical tool in reducing the risk of nuclear proliferation and we call upon all partners to honor their obligations under the JCPOA, to avoid taking steps that could lead to escalating tensions and do the utmost to preserve the agreement. Armenia welcomes all diplomatic and multilateral efforts to re-start the inclusive and open dialogue on the matter.
We commend the International Atomic Energy Agency team and its leadership for their dedicated, professional and impartial work in verifying and monitoring of Iran’s nuclear related commitments under JCPOA and look forward to continuous cooperation between IAEA and Iran towards implementing the of JCPOA and UN SC resolution 2231(2015).
Finally, Mr. President,
Flimsy and unjustified charges were made against Armenia and Nagorno-Karabakh by the speaker from Azerbaijan. Those are totally rejected.  The territory of the Republic of Nagorno-Karabakh is under full and legitimate control of NK authorities and nothing indicates to the contrary. NK authorities are open for international cooperation and at any time the Azeri allegations can be easily verified and proven as non-existent.
In conclusion, I would like to reiterate Armenia’s strong commitment to our shared goals of nuclear disarmament, nuclear non-proliferation and peaceful use of nuclear energy and wish every success to the conference.