Ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգը խոսել է Թուրքիային պահանջ ներկայացնելու իր մտադրության մասին
Ամերիկահայ, ակտիվների կառավարիչ Մարկ Չենյանը ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ է: Նրա մայրը և հայրը ծնվել են Արևմտյան Հայաստանում: 1915 թվականին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ նրանք փրկվել են գերմանացի և ամերիկացի միսիոներների կողմից: Ճակատագրի բերումով նրանք երկուսն էլ հայտնվել են Եգիպտոսում: «Cyprus-mail»-ին տված հարցազրույցում իր ընտանիքի պատմությունը ներկայացնելով՝ Մարկ Չենյանը նշում է, որ այն ժամանակ, երբ կոտորածներին զոհ էր գնացել 1.5 մլն հայ, շատերը տեղահանվել էին ու բռնել գաղթի ճանապարհը, երկու որբերը մեծացել են առանձին ընտանիքներում, ապա միավորվել որպես ընտանիք՝ աչքի առաջ ունենալով գոյատևման գաղափարը: Մարկ Չենյանի մայրը դիզայներ էր, հայրն աշխատում էր որպես ինժեներ: Չեչենյանների (այսպես էր ազգանունը սկզբում) ընտանիքում լույս աշխարհ է գալիս որդի, որին Նշան են կոչում, ինչն անգլերեն նշանակում է «mark»: Նա ԱՄՆ տեղափոխվելուց հետո վերափոխում է անունն ու կրճատում ազգանունը՝ դառնալով Մարկ Չենյան:
Նա ԱՄՆ-ում՝ Կալիֆորնիայում, բնակվում է տասնամյակներ՝ աշխատելով որպես ակտիվների կառավարիչ և ներդրումների խորհրդատու: Նրա գրասենյակը գտնվում է Բևերլի Հիլզում, տունը՝ Լոս Անջելեսից փոքր-ինչ հեռու: Մարկ Չենյանն իր զբաղվածության հետ մեկտեղ հասցնում է դասախոսել՝ օրվա մեջ աշխատելով 10 ժամ և ավելի: «Ես շատ էներգիայով լեցուն մարդ եմ»,-պատմում է նա:
Հոդվածի հեղինակը նկատում է, որ զրույցի ընթացքում երեք բառ ամենահաճախն են գործածվում՝ շուկա, կարգապահություն և Հայաստան: Նրա կենսագրության մեջ հիշատակվում են տարբեր պաշտոններ՝ կապված «Հայկական բիզնես ֆորում»-ի, «Հայկական կրթական հիմնադրամ»-ի հետ: «Կա Ամերիկա, և կա այն, որ ես հայ եմ»,-նշել է Մարկ Չենյանը:
Շարունակելով ցեղասպանության թեման՝ նա  նկատել է, որ 1915 թվականին զոհված հայերի ակտիվները եղել են գլխավոր պատճառներից մեկը, թե ինչու են շարքային թուրքերը մասնակցություն ունեցել կոտորածին: Նրանք տիրացել են հայերի ունեցվածքին:
«Իրապես, եթե դուք նայեք Թուրքիայի խոշոր բիզնեսին, ապա հաճախ կգտնեք ծագում 20-րդ դարի սկզբից: Այդ բիզնեսները չեն սկսել զրոյական մակարդակից: Շատ հաճախ պայքար է գնում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված, բայց իմ մտքերն այլ ուղղությամբ են: Ես կցանկանայի գնալ և պահանջ ներկայացնել Թուրքիայի այսօրվա տնտեսական համակարգին. ես այնտեղ շահեր ունեմ, քանի որ յուրացրել են իմ ֆերմաները, գործարանները և այլն»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշել է նա: Հոդվածագրի ճշտող հարցին՝ արդյո՞ք դա հատուցում է, Մարկ Չենյանը նշում է. «Ես կցանկանայի լինել համարժեք բաժնետեր, դա սեփականություն է, ոչ թե հատուցում»:
Պահանջ ասելով՝ Մարկ Չենյանը նկատի ունի իրավական գործընթացը. գործնականում նա պատրաստ է նախ ներգրավել գիտնականների՝ այդ հարցին անդրադառնալու համար: Արվեստաբանները կարող են վեր հանել այն իրերը, որոնք ակնհայտ ունեն հայկական ծագում, սակայն որպես այդպիսին չեն նշվում: Հաջորդ փուլում արդեն գործում կներգրավի փաստաբաններին:

Heir of Armenian Genocide Survivors Plans Making Claims on Turkish Economy
American-Armenian asset manager Mark Chenian is a heir of genocide survivors. His parents were born in Western Armenia and were saved by German and American missionaries. The two fortunate babies ended up in Egypt. ARMENPRESS reports in an interview with "Cyprus-mail" Mark Chenian, presenting the story of his family, noted that during that time when 1.5 million Armenians fell victim of the genocide, the two orphans grew up in different families and then joint, forming a family.
Mark’s mother was a wedding-gown designer, his father an electrical engineer; the family name was Chechenian, but he shortened it – just as he Anglicised his own name, Nishan (which literally means ‘mark’), when he went to the US.
He’s lived in California for decades, working as an asset manager and investment consultant; his office is in Beverly Hills, his home about three miles away on the Los Angeles side.
The reporter notes that Chenian uses the word "Armenian" very often in the interview. His CV includes stints on various outfits with names like ‘Armenian Business Forum’ and ‘Armenian Educational Foundation’.
Continuing the topic of the Armenian Genocide, Mark Chenian noted that the assets of the Armenian was one of the key reasons of the genocide, since the Turks were able to take ownership of the Armenian assets.  "Indeed if you look at big business empires in Turkey, they’ll often have their genesis in the early 20th century. These companies didn’t start at ground zero. There’s a lot of fighting for recognition of the genocide and so on – but my thoughts are completely in another direction. I would like to go and make claims on today’s Turkish economic system – that I have vested interests in these empires that you built, because you acquired my farms, my factories and so forth", he said.
To the question of the reporter if he is speaking about restitution, Chenian answered, "It’s not restitution, I’m not talking about restitution… That asset [which was taken in 1915] has present value. I would like to be an equivalent stockholder. It’s ownership rather than restitution."
Saying ‘claims’ Mark means legal claims, and in fact he’s already "engaging some scholars to really look at it". It’s like another of the grand schemes he’s working on, a plan to repatriate Armenian antiquities.
"In major museums in the US, there are a lot of artefacts where the provenance is questionable," he explains – so the plan is to hire art historians to scan museum catalogues, identifying items which are clearly of Armenian origin but not labelled as such. "That is first phase," he says coolly. "Second phase, bring in attorneys. Because I always believe that, when you’re dealing with institutions, legal language has teeth."