Արցախի ժողովուրդը չի մասնակցել Ադրբեջանի ընտրություններին ո՛չ հիմա և ո՛չ էլ Ադրբեջանի Հանրապետության ողջ պատմության ընթացքում. Աննա Նաղդալյան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ  Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Ադրբեջանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին հարցին:
Հարց. Ադրբեջանում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ, և արդեն հայտնի են միջազգային գնահատականները։ Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է արել այդ երկրում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, որտեղ նշվում է նաև, որ Ադրբեջանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ քվեարկել են նաև ընտրողներ Լեռնային Ղարաբաղից, որոնց արդյունքում ընտրված խորհրդարանականները հանդիսանում են Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչներ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան. Բազմիցս ենք նշել, որ տարածաշրջանում ժողովրդավար հասարակությունների ձևավորումը և ամրապնդումը բխում են տարածաշրջանային կայունության, զարգացման և բարգավաճման շահերից:
Մենք ծանոթ ենք ընտրութունների վերաբերյալ միջազգային դիտորդների գնահատականներին։ Ինչպես արձանագրվել է միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական զեկույցում և դիտորդական առաքելության ղեկավարների գնահատականներում, ընտրություններն ուղեկցվել են համակարգված կոպիտ խախտումներով:
Այս անգամ ևս Ադրբեջանն իր ժողովրդավարության ձախողումը, ընտրությունների լեգիտիմության խիստ ցածր մակարդակը փորձում է քողարկել ղարաբաղյան հակամարտությամբ: Ադրբեջանի այն սին և կեղծ պնդումները, որ այս ընտրություններում ձևավորվում են Լեռնային Ղարաբաղի ընտրյալ ներկայացուցիչներ, լավագույնս արտացոլում են Ադրբեջանի ժողովրդավարության խեղաթյուրված ընկալումները։
Արցախի ժողովուրդը չի մասնակցել Ադրբեջանի ընտրություններին ո՛չ հիմա և ո՛չ էլ  Ադրբեջանի Հանրապետության ողջ պատմության ընթացքում:
Կուզենայինք հիշեցնել, որ Արցախի ժողովուրդն իր ընտրության իրավունքը կիրականացնի իր հայրենիքում մարտի 31-ին՝ հերթական համապետական ընտրություններում, որի ժամանակ ազատ կամարտահայտության միջոցով ընտրելու է իր ներկայացուցիչներին՝ նախագահին և Ազգային ժողովի պատգամավորներին:

Народ Арцаха не участвовал в выборах в Азербайджане – ни сейчас, ни на протяжении всей истории Азербайджана: Анна Нагдалян
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян ответила на вопрос о состоявшихся в Азербайджане парламентских выборах.
Вопрос: В Азербайджане состоялись парламентские выборы, и уже известны международные оценки. В то же время Министерство иностранных дел Азербайджана выступило с заявлением по поводу состоявшихся в этой стране парламентских выборов, в котором также отмечается, что в парламентских выборах в Азербайджане голосовали также избиратели из Нагорного Карабаха, в результате которых избранные парламентарии являются избранными представителями Нагорного Карабаха. Как вы это прокомментируете?
Ответ: Мы неоднократно отмечали, что формирование и укрепление демократических обществ в регионе исходит из интересов региональной стабильности, развития и процветания.
Мы ознакомились с оценками международных наблюдателей по выборам. Как было отмечено в предварительном отчете Международной миссии по наблюдению за выборами и в оценках руководителей миссии по наблюдению, выборы сопровождались систематическими грубыми нарушениями.
Азербайджан вновь пытается использовать Нагорно-Карабахский конфликт в качестве инструмента для прикрытия провала демократии в стране и крайне низкого уровня легитимности выборов. Ложные и пустые утверждения Азербайджана о том, что в результате этих выборов были избраны представители Нагорного Карабаха, ярко демонстрируют искаженное восприятие Азербайджаном демократии.
Народ Арцаха не участвовал в выборах Азербайджана ни сейчас, ни на протяжении всей истории Республики Азербайджана.
Хотелось бы напомнить, что народ Арцаха реализует свое право голоса на своей Родине 31 марта на очередных общегосударственных выборах, в ходе которых они посредством свободного волеизъявления изберут своих представителей - Президента и депутатов Национального собрания.