Արցախի ժողովուրդը չի մասնակցել Ադրբեջանի ընտրություններին ո՛չ հիմա և ո՛չ էլ Ադրբեջանի Հանրապետության ողջ պատմության ընթացքում. Աննա Նաղդալյան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ  Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Ադրբեջանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին հարցին:
Հարց. Ադրբեջանում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ, և արդեն հայտնի են միջազգային գնահատականները։ Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է արել այդ երկրում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, որտեղ նշվում է նաև, որ Ադրբեջանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ քվեարկել են նաև ընտրողներ Լեռնային Ղարաբաղից, որոնց արդյունքում ընտրված խորհրդարանականները հանդիսանում են Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչներ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան. Բազմիցս ենք նշել, որ տարածաշրջանում ժողովրդավար հասարակությունների ձևավորումը և ամրապնդումը բխում են տարածաշրջանային կայունության, զարգացման և բարգավաճման շահերից:
Մենք ծանոթ ենք ընտրութունների վերաբերյալ միջազգային դիտորդների գնահատականներին։ Ինչպես արձանագրվել է միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական զեկույցում և դիտորդական առաքելության ղեկավարների գնահատականներում, ընտրություններն ուղեկցվել են համակարգված կոպիտ խախտումներով:
Այս անգամ ևս Ադրբեջանն իր ժողովրդավարության ձախողումը, ընտրությունների լեգիտիմության խիստ ցածր մակարդակը փորձում է քողարկել ղարաբաղյան հակամարտությամբ: Ադրբեջանի այն սին և կեղծ պնդումները, որ այս ընտրություններում ձևավորվում են Լեռնային Ղարաբաղի ընտրյալ ներկայացուցիչներ, լավագույնս արտացոլում են Ադրբեջանի ժողովրդավարության խեղաթյուրված ընկալումները։
Արցախի ժողովուրդը չի մասնակցել Ադրբեջանի ընտրություններին ո՛չ հիմա և ո՛չ էլ  Ադրբեջանի Հանրապետության ողջ պատմության ընթացքում:
Կուզենայինք հիշեցնել, որ Արցախի ժողովուրդն իր ընտրության իրավունքը կիրականացնի իր հայրենիքում մարտի 31-ին՝ հերթական համապետական ընտրություններում, որի ժամանակ ազատ կամարտահայտության միջոցով ընտրելու է իր ներկայացուցիչներին՝ նախագահին և Ազգային ժողովի պատգամավորներին:

The people of Artsakh have never participated in the elections of Azerbaijan either now, or throughout the entire history of the Republic of Azerbaijan: Anna Naghdalyan
Armenian foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan commented on the question relating to the recent early parliamentary elections held in Azerbaijan.
Question: Parliamentary elections were held in Azerbaijan and their international assessment is already available. At the same time the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan issued a statement on the parliamentary elections, which inter alia states that voters from Nagorno-Karabakh participated in those elections as well, and some newly elected  parliamentarians are also elected representatives of Nagorno-Karabakh. How would you comment on this?
Answer: On a number of occasions, we have stated that the establishment and enhancement of democratic societies in the region are in the interests of regional stability, development and prosperity.
We are aware of the assessment of those elections by the international observers. As it was assessed by the preliminary report of the international observation mission and the heads of the observation mission, the elections were marred by systematic and gross violations.
Once again Azerbaijan tries to instrumentalize the Nagorno-Karabakh conflict as a cover up of its failure in democracy and extremely low level of legitimacy of the elections. The false and empty claims of Azerbaijan pretending that representatives of Nagorno-Karabakh have been elected in those elections vividly illustrate Azerbaijan's distorted perception of democracy.
The people of Artsakh have never participated in the elections of Azerbaijan either now, or throughout the entire history of the Republic of Azerbaijan.
We would like to recall that the people of Artsakh will exercise their right to vote in the upcoming nationwide elections to be held in their Homeland on March 31, in which the people of Artsakh will elect their representatives - the President and the members of the National Assembly through free expression of will.