Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի հետ
Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի շրջանակներում փետրվարի 14-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԵԱՀԿ գործադիր մարմինների հետ հաստատված արդյունավետ գործընկերության ամրապնդումը և ընդլայնումը՝ թիրախային նորանոր ծրագրերի և նախաձեռնությունների խթանման միջոցով: Այս տեսակետից քննարկվեցին “Հայաստանի հետ համագործակցության” ԵԱՀԿ ծրագրի շրջանակներում համագործակցությունը և այն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղիները։
Հայաստանի ԱԳ նախարար Մնացականյանը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Գրեմինգերն անդրադարձ կատարեցին Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացին և այս շրջանակում տեղի ունեցած վերջին հանդիպումներին:
Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց խաղաղ գործընթացում Արցախի իշխանությունների ուղիղ ներգրավվածության կարևորությունը, հատկապես այն հարցերում, որոնք վերաբերում են Արցախի անվտանգությանը և կարգավիճակին:
Երկուստեք ընդգծվեց խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ամրապնդման և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելուն ուղղված հաջորդական քայլերի և այս շրջանակում ԵԱՀԿ դերակատարման կարևորությունը։

Зограб Мнацаканян встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером
В рамках Мюнхенской конференции по безопасности министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 14 февраля встретился с генеральным секретарем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Томасом Гремингером.
Как сообщает пресс-служба МИД республики, в ходе встречи Мнацаканян отметил, что Армения придает важное значение укреплению и расширению эффективного партнерства, установленного с исполнительными органами ОБСЕ. С этой точки зрения были обсуждены вопросы взаимодействия в рамках программы ОБСЕ "Сотрудничество с Арменией" и пути повышения ее эффективности.
Собеседники коснулись и процесса мирного урегулирования карабахского конфликта и последних встреч в этих рамках. Мнацаканян отметил важность прямой вовлеченности властей Арцаха в данный процесс, особенно по части вопросов, касающихся безопасности и статуса Арцаха.
Обе стороны подчеркнули важность последовательных шагов, направленных на укрепление среды, способствующей миру, и подготовке народов к нему, а также роли ОБСЕ в этих рамках.