Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել դանիացի խորհրդարանականների հետ
Պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 18-ին հանդիպել է Դանիայի խորհրդարանի՝ Ֆոլկետինգի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բերթել Հարդերի, եվրոպական հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Եվա Կյեր Հանսենի ևարտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի պատգամավորների հետ:
Դանիայի խորհրդարանի պատգամավորների խնդրանքով հայկական պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Հայաստանում սկիզբ առած բարեփոխումներն ու Թավշյա հեղափոխությունից հետո արձանագրված ձեռքբերումները: Այնուհետևանդրադարձ է կատարվել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին ևտարածաշրջանային խնդիրներին:
Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկատվություն է տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի վերաբերյալ՝ վերահաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը` այն բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու ուղղությամբ, ինչպես նաևկարեւորել է Դանիայի հավասարակշիռ ևանաչառ դիրքորոշումը ևսատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին:
Դանիական կողմը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը ևդրա զարգացման հեռանկարներին: Շնորհակալություն հայտնելով Դանիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ ևընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար` Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ այն հանդիսանում է երկկողմ համագործակցության իրավական հիմքը, հայկական կողմն արդեն իսկ ներկայացրել է դրա իրագործման ճանապարհային քարտեզը ևակնկալում է, որ Դանիան իր գործուն աջակցությունը կբերի այդ փաստաթղթում արտացոլված բոլոր ոլորտներում: Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ կարեւորել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի շուտափույթ մեկնարկը` նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մինչ այժմ բարեխղճորեն կատարել է այն ապահովելու բոլոր նախապայմանները:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի լայն շրջանակի: Դանիացի խորհրդարանականների խնդրանքով հայկական պատվիրակության անդամներն անդրադարձել են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ևՌԴ-ի հետ երկկողմ հարաբերություններին: Խոսվել է նաևՀայաստանի երկու հարեւան երկրների՝ Իրանի ևՎրաստանի հետ սերտ հարաբերությունների մասին: Առանձին քննարկման թեմա է դարձել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բացակայության փաստը ևդրա անդրադարձը տարածաշրջանային համագործակցային ծրագրերի հեռանկարների վրա:
Խոսելով Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումների օրակարգի մասին` հայկական կողմը ներկայացրել է դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը ևկոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարությունը: Դանիական կողմը խոստացել է օժանդակություն ցուցաբերել ժողովրդավարական ձեռբերումներն ամրապնդելու Հայաստանի Հանրապետության ջանքերին:

Спикеры парламентов Армении и Дании обсудили карабахское урегулирование и региональную безопасность
18  февраля находящаяся с официальным визитом в Королевстве Дании делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном встретилась с председателем Комиссии по иностранным делам Фолькетинга – парламента Дании Бертелем Хардером, председателем Комиссии по европейским вопросам Евой Кьер Хансен и с депутатами внешнеполитической комиссии.
По просьбе депутатов парламента Дании члены армянской делегации представили начатые в Армении реформы и зафиксированные после Бархатной революции достижения. Затронуты были также приоритеты внешней политики РА и региональные проблемы.
Председатель НС А.Мирзоян проинформировал о переговорном процессе по Нагорно-Карабахскому конфликту, подтвердив обязательство Армении решить проблему исключительно мирным путем, а также подчеркнул важность взвешенной и беспристрастной позиции Дании в поддержку усилиям сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Датская сторона проявила большую заинтересованность в перспективах развития сотрудничества РА – ЕС. Поблагодарив за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС парламентом Дании, А.Мирзоян   подчеркнул, что документ является правовой базой двустороннего сотрудничества, армянская сторона уже представила дорожную карту его реализации и надеется на действенную поддержку Дании по всем отраженным в соглашении сферам. Спикер НС особо выделил скорейшее начало процесса либерализации въездных виз РА – ЕС, отметив, что для обеспечения этого РА добросовестно выполнило все предусловия.
Затронут широкий круг вопросов региональной безопасности. По просьбе датских парламентариев члены армянской делегации обратились к двусторонним отношениям со странами-членами ЕАЭС и РФ. Рассмотрены также тесные отношения Армении с двумя соседними странами – Ираном и Грузией.   Темой отдельного обсуждения стал факт отсутствия отношений Армения – Турция и его воздействие на перспективы программ регионального сотрудничества.
Коснувшись повестки проводимых в Армении преобразований, армянская сторона представила ход реформ судебно-правовой сферы и стратегии борьбы с коррупцией. Датская сторона выразила готовность содействовать усилиям РА в упрочении демократических достижений.