Կորոնավիրուսից առաջին անգամ եվրոպացի է մահացել Իտալիայում
COVID-19 կորոնավիրուսից առաջացած թոքային հիվանդությունը առաջին անգամ խլել է Եվրամիության մի երկրի քաղաքացու կյանքը: Խոսքը Իտալիայի 78-ամյա բնակչի մասին է, ուրբաթ օրը` փետրվարի 21-ին, հայտարարել է Իտալիայի առողջապահության նախարար Ռոբերտո Սպերանցան, փոխանցում է The Telegraph-ը:
Նրա խոսքով` տղամարդը 10 օր բուժվել էր Վենետոյի շրջանի հիվանդանոցներից մեկում:
COVID-19 վարակի առնվազն 14 դեպք է հայտնաբերվել հարևան շրջանում` Լոմբարդիայում: Մարզի իշխանությունները կարգադրել են չեղյալ հայտարարել հանրային միջոցառումները և առնվազն մեկ շաբաթով դադարեցնել դպրոցների, մարզական կենտրոնների, բարերի և դիսկոտեկների գործունեությունը մի շարք քաղաքներում:
Իտալիայի վարչապետ Զուզեպպե Կոնտեն վստահեցրել է, որ իշխանությունները նախապատրաստվել են բռնկմանը և «խիստ նախազգուշական միջոցներ» կձեռնարկեն: Իտալացիները «անհանգստանալու կարիք չունեն»,- շեշտել է քաղաքական գործիչը:

От коронавируса впервые скончался европеец
Легочное заболевание, вызываемое коронавирусом COVID-19, впервые унесло жизнь гражданина страны Европейского Союза. Речь идет о 78-летнем итальянце, заявил министр здравоохранения Италии Роберто Сперанца в пятницу, 21 февраля, сообщает DW
По его словам, мужчина 10 дней находился на лечении в одной из больниц в области Венето.
Не менее 14 случаев заражения COVID-19 выявлено в соседней области - Ломбардии. Власти региона распорядились отменить общественные мероприятия и по меньшей мере на неделю приостановить деятельность школ, спортивных центров, баров и дискотек в ряде городов.
Премьер-министр Италии Джузеппе Конте заверил, что власти подготовились к вспышке и примут "строгие меры предосторожности". У итальянцев "нет необходимости беспокоиться", подчеркнул политик.
От заболевания, вызываемого коронавирусом COVID-19, скончались уже более 2300 человек во всем мире. Почти все случаи заболевания и летальных исходов приходятся на Китай, где и была зафиксирована вспышка. Ряд государств, включая Германию и Россию, начали вывозить своих граждан из КНР. Эвакуированных помещают в 14-дневный карантин.