Չինաստանում նշել են, թե որքան է տևում նոր կորոնավիրուսի գաղտնի շրջանը
Նոր կորոնավիրուսի ախտանշանները Չինաստանի վարակի էպիկենտրոն Հուբեյ նահանգի Շեննունցզյա շրջանի բնակչի մոտ հայտնաբերվել են հիվանդի հետ շփումից միայն 27 օր անց: Այս մասին նշում է People's Daily թերթը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Չինաստանի լրատվամիջոցները հաղորդել էին նմանատիպ դեպքի մասին, երբ կորոնավիրուսի ախտանշանները հայտնաբերվել էին միայն 38 օր հետո: Սա նշանակում է, որ հիվանդության գաղտնի շրջանի ժամանակահատվածը կարող է ձգվել երկու շաբաթից ավելի:
2019թ. դեկտեմբերի 31-ին Չինաստանի իշխանություններն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը հայտնել էին Ուհան քաղաքում նոր տեսակի համաճարակի առկայության մասին: ԱՀԿ-ն համաճարակի առկայությունը համարել է միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակ, տալով հիվանդությանը COVID-2019 պաշտոնական անվանումը:
Չինաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հատել է 76 հազարի սահմանը, որոնցից մահացել է 2345-ը, 20 հազար 659-ը բուժվել և դուրս է գրվել հիվանդանոցներից:
Նոր տեսակի կորոնավիրուսը հասել է նաև Իրան: Իրանի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչ Քիանուշ Ջահանփուրը հայտնել է, որ Իրանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 18-ի, հիվանդության զոհերի թիվը` 4-ի:

В Китае назвали сроки инкубационного периода коронавируса
Симптомы коронавируса проявились у жителя района Шэньнунцзя (провинция Хубэй в Китае) только через 27 дней, сообщает газета People's Daily со ссылкой на местные власти.
Кроме того, недавно СМИ сообщали о другом похожем случае, когда симптомы коронавируса обнаружились только через 38 дней. Это значит, что инкубационный период болезни может длиться дольше двух недель, передает РИА Новости.
Эпидемиологическое расследование показало, что младшей сестре пациента в Эчжоу диагностировали коронавирус еще 2 февраля. Цзян жил у нее три дня.
Китайские эксперты советуют жителям и путешественникам, находящимся в районах неподалеку от Уханя, обратить внимание на этот случай и самоизолироваться, уменьшить вероятность заражения через контакты с другими людьми.
Власти Китая 31 декабря 2019 года проинформировали Всемирную организацию здравоохранения о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань в центральной части страны (провинция Хубэй). Специалисты установили возбудителя болезни - это новый коронавирус. ВОЗ признала вспышку чрезвычайной ситуацией международного значения и дала заболеванию официальное название - COVID-2019.
Число подтвержденных случаев заражения коронавирусом в материковом Китае превысило 76 тысяч человек, из них 2345 скончались, 20 тысяч 659 человек излечились и выписаны из больниц.