Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ղարիբաշվիլիին:
Ողջունելով Վրաստանի պաշտպանության նախարարի և նրա գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան՝ վարչապետն ընդգծել է հայ-վրացական ռազմավարական հարաբերությունների շարունակական զարգացման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պաշտպանական բնագավառում փոխգործակցությունը Հայաստան-Վրաստան գործընկերության կարևորագույն բաղադրիչներից է և կարևոր համարել այսօր երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների միջև պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության 2020 թ․ծրագրի ստորագրումը:
Իրակլի Ղարիբաշվիլին նշել է, որ ուրախ է կրկին այցելել բարեկամ Հայաստան, որի հետ Վրաստանը սերտ բարեկամական հարաբերություններ և ամուր գործընկերություն ունի: Նա գոհունակություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ համագործակցության, նաև այսօր կայացած հանդիպման կապակցությամբ և կարևորել պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության 2020 թ․ծրագրի ստորագրումը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին, այդ թվում՝ հայ-վրացական պաշտպանական փոխգործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ երկու երկրներին և ժողովուրդներին միավորում են պատմամշակութային դարավոր կապերը և քրիստոնեական արժեհամակարգը, որոնք ամուր հենք են բարեկամական համագործակցության խորացման և սերտացման համար:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը և Իրակլի Ղարիբաշվիլին մտքեր են փոխանակել հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, այդ ուղղությամբ փոխադարձ ջանքերի կարևորության շուրջ:

PM Receives Georgian Defense Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan received Georgian Defense Minister Irakli Garibashvili, who is in Armenia on official visit.
Welcoming the Georgian Defense Minister and his delegation to Armenia, the Prime Minister stressed the need for continued development of Armenian-Georgian strategic relations. Nikol Pashinyan noted that partnership in the sphere of defense is a key component of bilateral relations and appreciated today’s signing of the cooperation program for 2020 between the two Defense Ministries.
Irakli Garibashvili said he was glad to visit friendly Armenia again, a country with which Georgia entertains close ties of friendship and strong partnering. He voiced satisfaction with the ongoing joint work with the Armenian Defense Minister and the meeting, which marked the signing of the 2020 Cooperation Program.
The meeting focused on issues related to bilateral relations, including defense. Prime Minister Pashinyan and Irakli Garibashvili stressed that the two nations are bound by centuries-old historical, cultural ties and Christian values, which provide a solid basis for closer interaction between the two countries.
With reference to regional security challenges, Nikol Pashinyan and Irakli Garibashvili exchanged views on the peaceful settlements of conflicts. They agreed that joint efforts should be made to this end.