Արցախի ԱԳՆ-ն Սումգայիթում հայերի կոտորածների 32-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել
32 տարի առաջ՝ 1988թ. փետրվարի 27-29-ը,  Ադրբեջանական ԽՍՀ իշխանությունները Սումգայիթ քաղաքում իրականացրեցին հայ ազգաբնակչության կոտորած և բռնի տեղահանություն, որոնք ուղեկցվում էին աննախադեպ դաժանությամբ իրագործված վայրագություններով։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի ԱԳՆ-ն:
Հայտարարությունում նաև ասվում է. «Երեք օր տևած զանգվածային ծեծուջարդը, սպանություններն ու բռնարարքները Բաքվի իշխանությունների պատասխանն էին արցախահայության՝ իր ինքնորոշման անկապտելի իրավունքի իրացման խաղաղ և օրինական պահանջներին։
Գրեթե յուրաքանչյուր ելույթից հետո հնչում էր «Մա՛հ հայերին» կոչը: Իշխանությունների և իրավապահ մարմինների բացահայտ անգործության պայմաններում, ինչպես նաև վերջիններիս ուղղորդմամբ հարյուրավոր սումգայիթցի ադրբեջանցիներ, ոգեշնչված հայատյացության և բռնության կոչերով, անարգել կերպով սկսեցին հարձակումները Սումգայիթում ապրող հայերի բնակարանների վրա՝ իրենց մոտ ունենալով նրանց հասցեներով ցուցակները։
Սումգայիթում  իրագործված մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների իրական կազմակերպիչների և մեղավորների անպատժելիությունը պարարտ հող նախապատրաստեց հաջորդած տարիներին Ադրբեջանական ԽՍՀ ողջ տարածքում՝ Կիրովաբադում, Բաքվում և մի շարք այլ հայաշատ քաղաքներում հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների իրագործման համար։ Այդ քաղաքականությանը զոհ գնացին հազարավոր հայեր, իսկ հարյուր հազարավորները դարձան փախստական։
Ցավոք, այսօր էլ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են հայերի նկատմամբ ատելության և այլատյացության սերմանմանն ուղղված քաղաքականությունը՝ հերոսացնելով և փառաբանելով 2004 թ. Հունգարիայում հայ սպային դաժանորեն սպանած ադրբեջանցի զինծառայողին։ Նման քաղաքականության հերթական դրսևորումը դարձան 2016 թ. Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Արցախի Պաշտպանության բանակի զինծառայողին գլխատող ադրբեջանցի սպայի պագրևատրումը Ադրբեջանի նախագահի կողմից, ինչպես նաև ադրբեջանական զինված ուժերի իրագործած մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտումներն ու պատերազմական հանցագործությունները։
Խոնարհվում ենք սումգայիթյան ոճրագործության անմեղ զոհերի հիշատակին։ Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի և հստակ ու միանշանակ գնահատական տա խաղաղ հայ ազգաբնակչության դեմ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացված ցեղասպանական գործողություններին, որը թույլ կտա ոչ միայն կանխել հետագայում նման ոճրագործությունների կրկնությունը, այլև կնպաստի Ադրբեջանում իրավիճակի առողջացմանը։

Karabakh MFA Issues Comment on 32nd Anniversary of Armenian Pogroms in Azerbaijan’s Sumgait
Thirty-two years ago, on February 27-29, 1988, the authorities of the Azerbaijani SSR perpetrated the massacre and forced deportation of the Armenian population in the city of Sumgait, accompanied by atrocities committed with unprecedented cruelty. The Information and Public Relations Department of the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh) noted this in a comment on the 32nd anniversary of the massacre of Armenians in Sumgait, Azerbaijan.
"The three-day mass beatings, killings and violent acts were the response of the authorities of Baku to the peaceful and legitimate demands of the Armenians of Artsakh (Karabakh) to realize their inalienable right to self-determination," the comment also reads. "There is ample evidence that the massacres of Armenians in Sumgait were thoroughly prepared and planned by the Azerbaijani authorities. Speaking at the rallies held on the eve of the massacres, high-ranking representatives of the city authorities called on the crowd to punish the Armenians and demanded "to kill and to deport them from Sumgait and from entire Azerbaijan". Almost every speech ended with the chanting of "Death to Armenians!". Amid the obvious inaction of the authorities and law enforcement bodies, as well as guided by the latters, hundreds of Azerbaijanis in Sumgait, inspired by the calls for hatred and violence against Armenians, started unimpeded attacks on the apartments of the Armenians living in Sumgait, having the lists of addresses at their disposal.
Currently, the Azerbaijani authorities, unfortunately, continue their policy of inciting hatred and xenophobia against the Armenians, heroizing and glorifying the Azerbaijani officer who brutally killed an Armenian officer in Hungary in 2004. Another manifestation of such a policy became the rewarding of the Azerbaijani officer by the President of Azerbaijan for beheading a serviceman of the Artsakh Defense Army during the April war of 2016 unleashed against the Republic of Artsakh, as well as the gross violations of the norms of humanitarian law and the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces.
We bow to the memory of the innocent victims of the Sumgait crime. The international community should condemn and give a clear and unequivocal assessment to the genocidal actions committed by the Azerbaijani authorities against the peaceful Armenian population, which will not only prevent the repetition of such atrocities in the future, but will also help to heal the situation in Azerbaijan."