ԱԺ-ն ընդունեց հակառակորդի նախահարձակ գործողությունից տուժած զինծառայողներին հատուցում տալու նախագիծը
ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ընդլայնել «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի» շահառուների շրջանակը, հատուցում տրամադրել նաև այն զինծառայողներին, որոնց կյանքին կամ առողջությանը վնաս է հասցվել հակառակորդի նախահարձակ գործողության արդյունքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին օրինագիծը ԱԺ նիստում ներկայացրել էի ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը:
Նախագծով առաջարկվում է, որ հիմնադրամի շահառու հանդիսանան ոչ միայն ուղղակիորեն մարտական գործողությունների կամ մարտական հերթապահության, կամ հատուկ առաջադրանք իրականացնելու ժամանակ այն զինծառայողները, որոնք վիրավորումը կամ կյանքի հետ անհամատեղելի վնասը ստացել են անմիջականորեն շփման գծում,  այլ նաև ներառվում են հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների արդյունքում կյանքին կամ  առողջությանը հասցված վնասի դեպքերը : Այսինքն, եթե  զինծառայողը վնասվածքը ստացել է հակառակորդի կողմից նախաձեռնած գործողության հետևանքով, ձեռք է բերել առաջին կամ երկրորդ կարգի հաշմանդամություն,  կներառվի շահառուների ցանկում և կստանա հատուցում: Նա կներառվի շահառուների ցանկում՝ անկախ այն հանգամանքից, թե վնասը ստացել է մարտական հերթապահության ժամանակ, հատուկ առաջադրանք կատարելու արդյունքում, թե ոչ:

НС Армении приняло проект компенсации военнослужащим, пострадавшим от наступательных действий противника
Национальное Собрание Армении приняло в первом чтении представленный правительством проект закона, которым предлагается расширить круг бенефициаров “Фонда страхования военнослужащих”, предоставлять компенсацию также и тем военнослужащим, жизни или здоровью которых был нанесен вред в результате наступательных действий противника.
Как сообщает "Арменпресс", законопроект О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения” на заседании НС представил замминистра обороны Армении Габриел Балаян.
Проектом предлагается, чтобы бенефициарами фонда были не только военнослужащие,  получившие ранение или несовместимый с жизнью вред непосредственно на линии соприкосновения, но также и те военнослужащие здоровью или жизни которых нанесен вред в результате наступательных действий противника. То есть, если военнослужащий получил травму,  инвалидность первой или второй степени в результате предпринятых противником действий, он также будет включен в список бенефициаров и получит компенсацию. Он будет включен в список бенефициаров, независимо от того, нанесен ли вред во время боевого дежурства, или в результате выполнения специального задания.