Էրդողանը հույս ունի Մոսկվայի բանակցություններից հետո հրադադարի հասնել Իդլիբում
Թուրքիան ակնկալում Է, որ Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Թայիփ Էրդողանի եւ Վլադիմիր Պուտինի բանակցություններից հետո հրադադարի ռեժիմ կհաստատվի Սիրիայի Իդլիբի նահանգում: Այդ մասին Թուրքիայի ղեկավարը մարտի 4-ին լրագրողներին հայտնել Է խորհրդարանում ունեցած ելույթից հետո, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք բանակցություններից հրադադարի ռեժիմի մոտալուտ հաստատում ենք ակնկալում»,-Էրդողանի խոսքը մեջբերել Է NTV հեռուստաալիքը:
Բացի այդ, Թուրքիայի նախագահը մեկնաբանել Է Սիրիայի խնդրով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ջեֆրիի հայտարարությունն այն մասին, որ Վաշինգտոնը պատրաստ Է զինամթերք տրամադրել Անկարային Սիրիայի Իդլիբի նահանգում գործողություններ իրականացնելու համար:
«Ես նման խնդրագիր Էի ուղարկել Թրամփին»,-ընդգծել Է նա: Մարտի 4-ին ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հույս Է հայտնել, որ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահների՝ մարտի 5-ին Մոսկվայում պլանավորված բանակցությունները թույլ կտան հասկանալ Իդլիբի ճգնաժամի պատճառները եւ դրա վերացմանն ուղղված միջոցառումներ մշակել:

Эрдоган рассчитывает на прекращение огня в Идлибе после переговоров в Москве
Турция рассчитывает, что вскоре после переговоров президентов Турции и РФ Тайипа Эрдогана и Владимира Путина будет установлен режим прекращения огня в сирийской провинции Идлиб. Об этом турецкий лидер сообщил в среду журналистам после выступления в парламенте, передает ТАСС.
"Мы ожидаем от [предстоящих в четверг в Москве] переговоров скорое установление режима прекращения огня", - приводит слова Эрдогана телеканал NTV.
Кроме того, президент Турции прокомментировал заявление спецпредставителя США по Сирии Джеймса Джеффри о том, что Вашингтон готов предоставить Анкаре боеприпасы для ведения операции в сирийской провинции Идлиб. "Я направил подобный запрос [президенту США Дональду] Трампу", - подчеркнул он.
Ранее в среду пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков выразил надежду, что переговоры российского и турецкого лидеров Владимира Путина и Реджепа Тайипа Эрдогана, запланированные на 5 марта, позволят понять причины Идлибского кризиса и прийти к набору мер по его прекращению.