Թուրքիան Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում չի կարող որևէ դրական դերակատարություն ունենալ. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը մեկնաբանել է  Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլյութ Չավուշօղլուի հայտարարությունը, որը հնչեցվել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Թուրքիան ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հարցում չեզոք կողմ չէ, հետևապես օբյեկտիվորեն չի կարող որևէ դրական դերակատարություն ունենալ։ Փաստ է, որ Թուրքիան Ադրբեջանի դաշնակիցն է. սկսած 1988 թվականից՝ ղարաբաղյան շարժման սկզբնավորումից, և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ողջ ընթացքում Թուրքիան սատարել է ադրբեջանական կողմին:
Ավելին, 2016 թ. ապրիլին Թուրքիան բացահայտ կերպով աջակցել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիային՝ հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և, ընդհանրապես, միջազգային հանրության կոչերին՝ անհապաղ դադարեցնելու ռազմական գործողությունները։ Անկարայի՝ Ադրբեջանին անվերապահորեն աջակցելու քաղաքականությունը ոչ միայն հակասում է Թուրքիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամի կարգավիճակին, այլև խափանում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորմանն ուղղված միջազգային միջնորդների ջանքերը»,- նշված է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մեկնաբանությունում:

The Information and Public Relations Department of the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh commented on the statement by Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu voiced during the meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairmen.
''Turkey is not impartial on the Azerbaijan-Karabakh conflict and cannot play any positive role. It is a fact that Turkey is an ally of Azerbaijan: since 1988, the beginning of the Karabakh Movement and throughout the Azerbaijan-Karabakh conflict, Turkey has supported Azerbaijan.
Moreover, in April 2016, Turkey openly supported Azerbaijan's military aggression unleashed against Artsakh, despite the calls by the OSCE Minsk Group Co-Chairmen and, in general, the international community to immediately cease the hostilities. The policy of Ankara on unconditional support for Azerbaijan not only contradicts the status of Turkey as a member of the OSCE Minsk Group, but also undermines the efforts of the international mediators aimed at the final settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict'', Artsakh MFA said.