Էրդողանը 165 հազար դոլար փոխհատուցում է պահանջել իրեն «սատանա» կոչած պատգամավորից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի փաստաբանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (ԺՀԿ-CHP) խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Էնգին Օզքոչի դեմ։ Էրդողանը ընդդիմադիր պատգամավորից 1 մլն լիրա (շուրջ 165․000 ԱՄՆ դոլար) բարոյական փոխատուցում է պահանջել՝ իրեն ուղղված քննադատական և վիրավորական հայտարարությունների համար, փոխանցում է ermenihaber-ը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Անկարայի գլխավոր հանրապետական դատախազությունը Թուրքիայի Քրեական Օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի հիման վրա Օզքոչի դեմ հետաքննություն էր սկսել։ Պատճառը մարտի 4-ին Թուրքիայի մեջլիսի ամբիոնից ընդդիմադիր գործչի հնչեցրած հայտարարություններն էին, որոնք այնուհետև իշխող և ընդդիմադիր երկու կուսակցությունների միջև իսկական ծեծկռտուք էին հարուցել։
Օզքոչը Էրդողանին անվանել էր անպատիվ, անարժան, դավաճան։ «Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան, դու սատանայի մարմնացումն ես»,- հայտարարել էր նա՝ Թուրքիայի նախագահին մեղադրելով մուսուլմանների զանգվածային սպանությունների, թուրք զինվորների նահատակությունների մեջ՝ պնդելով, որ նման անձը չի կարող Թուրքիայի նախագահը լինել։

Эрдоган подал в суд на депутата из-за драки
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подал иск к заместителю главы парламентской фракции основной оппозиционной Народно-республиканской партии Энгину Озкочу, требуя от него компенсации за оскорбление. Об этом, как передает РИА Новости, заявил адвокат Эрдогана Хюсейн Айдын.
Ранее Озкоч обвинил Эрдогана в использовании слова "kelle" (грубое название мертвого тела), когда тот говорил о погибших турецких военных, а также в предательстве, поскольку, по словам парламентария, дети президента уклонились от службы в армии. Из-за этого заявления в турецком парламенте вспыхнула массовая драка с участием депутатов от правящей Партии справедливости и развития и НРП.
"Мы подали иск о моральной компенсации в размере миллиона лир против Озкоча из-за его грубых и грязных заявлений в отношении нашего президента. Мы также предъявили обвинение в оскорблении президента", — написал Айдын в Twitter.