Ադրբեջանի քայլերը կրում են միտումնավոր բնույթ. ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել
«Մարտի 10-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի նախիջևանյան հատվածում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով դիպուկահարի կրակոցից մահացու հրազենային վնասվածք է ստացել ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Զոհրաբ Գրիգորիի Սիանոսյանը (ծնվ. 1984թ.): Մեր խորին ցավակցությունը և զորակցությունն ենք հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին և հարազատներին:
Վերջին օրերին սա Ադրբեջանի հերթական փորձն է միտումնավոր կերպով սրելու իրավիճակը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին. մարտի 6-ին ադրբեջանական զինված ուժերը փորձել էին իրականացնել դիվերսիոն ներթափանցում Տավուշի շրջանում:
Ադրբեջանի պարբերական փորձերը սրելու իրավիճակը Հայաստանի հետ պետական սահմանին, ընդլայնելու լարվածության աշխարհագրությունը և չկիրառելու առկա լարվածության նվազեցմանն ուղղված մեխանիզմները վկայում են, որ տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի քայլերը կրում են միտումնավոր բնույթ:
Ադրբեջանի նման գործողությունները փաստում են, որ ԼՂ խաղաղ գործընթացում ռիսկերի նվազեցման միջազգային մեխանիզմների ներդնումը կարևոր գերակայություն է, և այս ուղղությամբ առկա պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումն անհրաժեշտ պայման է խաղաղ գործընթացի հետագա առաջմղման համար»:

Азербайджан намеренно идет на шаги, которые ставят под угрозу региональную безопасность и мир: МИД Армении
Азербайджан умышленно нагнетает ситуацию на армяно-азербайджанской границе. С таким заявлением выступил во вторник МИД Армении, комментируя последний инцидент на границе, приведший к гибели армянского военнослужащего, передает Sputnik Армения.
10 марта в результате обстрела с азербайджанской стороны смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий контрактной службы, рядовой Зограб Сианосян 1984 года рождения. Военный погиб от снайперского огня в результате нарушения азербайджанскими ВС режима прекращения огня на нахичеванском участке государственной границы.
В ведомстве подчеркнули, что Азербайджан идет на умышленное обострение на госгранице не впервые за последнюю неделю. Так, 6 марта была осуществлена попытка диверсионного проникновения на Тавушском участке.
"Периодические попытки Азербайджана обострить ситуацию на госгранице с Арменией, расширить географию эскалации. Пренебрежение механизмами снижения напряженности свидетельствуют о том, что Азербайджан намеренно идет на шаги, которые ставят под угрозу региональную безопасность и мир", — заявили в МИД Армении.
В сложившихся обстоятельствах, внешнеполитическое ведомство Армении в очередной раз указывает на приоритетность внедрения механизмов снижения рисков в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта, а также реализацию достигнутых в этом направлении договоренностей как необходимого условия для дальнейшего продвижения мирного процесса.