Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Սերբիայի վարչապետի հետ
Մարտի 9-11-ը Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 10-ին հանդիպել է Սերբիայի վարչապետ Անա Բրնաբիչի հետ:
Ողջունելով Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը` Սերբիայի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին բարեկամության եւ Հայաստանի կողմից աջակցության համար: Անա Բրնաբիչը մեծ հետաքրքրություն է հայտնել` զարգացնելու երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները տնտեսական, կրթական, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Նա նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում կարեւոր էր վիզաների ռեժիմի երկկողմ չեղարկումը եւ մոտ օրերս Հայաստանում Սերբիայի դեսպանության արդեն պաշտոնական բացումը:
Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունները իրապես բարեկամական են եւ կա դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ, ինչի ուղղությամբ համատեղ ջանքեր է պետք գործադրել: Խորհրդարանի ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ ի հավելումն վիզաների ռեժիմի չեղարկման` անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել` երկու երկրների միջեւ ուղիղ օդային կապ հաստատելու համար, ինչը թույլ կտա ակտիվացնել երկու ժողովուրդների միջեւ շփումը:
Անդրադարձ կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշմանը` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ այն առաջին հերթին այնտեղ բնակվող հայերի ֆիզիկական անվտանգության ապահովման մասին է:
Կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ են կատարել նաեւ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը:
Ավելի ուշ Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ պատրիարք Իրինեյի հետ:

Делегация во главе с А.Мирзояном встретилась с премьер-министром Сербии
10 марта делегация,   возглавляемая председателем НС А.Мирзояном, в рамках официального визита 9-11 марта в Сербию встретилась с премьер-министром Сербии А.Брнабич.
Приветствуя   делегацию во главе с председателем НС,   премьер-министр Сербии поблагодарила коллег за дружбу и поддержку Сербии Арменией. А.Брнабич проявила заинтересованность в развитии между двумя странами сотрудничества в сферах   экономики, образования, высоких технологий. Она отметила, что в контексте развития двусторонних отношений важны взаимная отмена визового режима и на днях официальное открытие посольства Сербии в РА.
А.Мирзоян, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул, что отношения между двумя странами и народами действительно дружественные, налицо большой неиспользованный потенциал, для реализации которого следует приложить совместные усилия. глава парламента заметил, что в дополнение к отмене визового режима необходимо предпринять шаги к установлению прямого воздушного сообщения между Арменией и Сербией, позволяющего активизировать контакты между двумя народами.
Обратившись к позиции армянской стороны по Нагорно-Карабахской проблеме, председатель НС подчеркнул, что это в первую очередь обеспечение физической безопасности проживающих там армян.
Стороны, в числе прочих вопросов, коснулись также возможного сотрудничества в сфере военной промышленности.