Կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք ունենք. Փաշինյան
Կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք ունենք: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսօր, ցավոք, կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք ունենք:
Երկու հոգին ՀՀ քաղաքացի են, (45 և 27 տարեկան) մեկը՝ Իտալիայի (51 տարեկան) ով աշխատում Է Հայաստանում։ Երեքն էլ ժամանել են Իտալիայից:
Հիմա մեկուսացնելու համար պարզաբանվում է նրանց շփման շրջանակը, որն ըստ նախնական տվյալների մեծ չէ։
Իտալիայի քաղաքացին և ՀՀ քաղաքացիներից մեկը գանգատներ չունեն։ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը թոքաբորբ է տանում:
Պացիենտները ժամանելուն պես հաշվառված են եղել։
Կանխատեսելով քննադատությունները, թե ինչու Իտալիայից թռիչքները դադարեցնելու որոշում չկայացրինք, ասեմ, որ նման հնարավորությունը մի քանի անգամ քննարկել ենք և եկել ակնհայտ եզրակացության, որ պոտենցիալ վարակակիրները կարող են Հայաստան գալ Իտալիայի հարևան երկրներից՝ Ֆրանսիա, Ավստրիա, քանի որ ԵՄ ներսում սահմանափակուներ չեն կիրառվել:
Այսինքն՝ նույն տրամաբանությամբ պիտի փակեինք եվրոպական մյուս ուղղությունները նույնպես, մանավանդ որ կորոնավիրուսը տարածվում է նաև եվրոպական այլ երկրներում։
Հիմա ավիաընկերություններն իրենք են որոշել դադարեցնել թռիչքները Իտալիայից։
Նշեմ, որ «Գոլդեն փելիսի» ժողովուրդը և առաջին ախտորոշված պացիենտը լավ են, գանգատ չունեն:
Սիրելի հայրենակիցներ, խնդրում եմ պահպանել հանգստություն և պահպանել կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցների վերաբերյալ առողջապահության նախարարության խորհուրդները։
Ուշադրություն դարձրեք, որ այս երեք դեպքերը նույնպես Հայաստանում վարակվելու դեպքեր չեն, այլ արտերկրում տեղի ունեցած վարակվածություններ»,- գրել է վարչապետը:

В Армении выявлено три новых случая заболевания коронавирусом
''К сожалению, зафиксировано три новых случая инфицирования коронавирусом. Двое – граждане Армении – 45 и 27 лет, один – гражданин Италии – 51 лет, который работает в Армении. Все трое прибыли из Италии'', - сообщил на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян, передает Aysor.am.
По его словам, уточняется круг их общения, который, по предварительным данным, небольшой.
''Гражданин Италии и один из граждан Армении не имеют жалоб. У одного из гражданина Армении воспаление легких. Пациенты по прибытии в Ереван были поставлены на учет. Мы обсуждали возможность прекращения полетов в Италию, однако пришли к выводу, что потенциальные зараженные могли прибыть в Армению из соседних с Италией стран, к примеру, Франции или Австрии, поскольку на территории ЕС ограничения не были применены'', - отметил Пашинян.
''То есть, по той же логике мы должны были закрыть остальные европейские направления, учитывая, что коронавирус распространяется также в других европейских странах. Сейчас авиакомпании сами решили прекратить полеты из Италии'', - сказал премьер.
Он сообщил, что помещенные ранее под карантин граждане Армении, в том числе зараженный коронавирусом, чувствуют себя хорошо. ''Прошу вас сохранять спокойствие и соблюдать меры предосторожности'', - отметил Пашинян.