ԱՄՆ 75 կոնգրեսական միացել է Արցախին ու Հայաստանին օգնություն տրամադրելու համար նամակին
ԱՄՆ 75 օրենսդիրներ նամակ են հղել Արտասահմանյան գործառնությունների և հարակից ծրագրերի պատվիրակությունների ենթահանձնաժողովին ՝ խնդրելով աջակցել Հայաստանին և Արցախին (Լեռնային Ղարաբաղ) 2021 ֆինանսական տարում։ Այս մասին հայտնում է Panorama.am-ը՝ հղում կատարելով Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբին
Նամակը, որը գլխավորում է Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը՝ Ջեքի Սփիրի ու Ադամ Շիֆի հետ միասին, կարևորում է Արցախում ականազերծման աշխատանքները և դրանում HALO Trust-ի կատարած կարևոր աշխատանքը և 1,5 միլիոն դոլար խնդրում՝  «ականազերծման և ականազերծման ռիսկերի կրթության համար»:
Բացի այդ, նամակով Հայաստանի համար 100 միլիոն դոլարի խնդրանք է ներկայացվել, որը պետք է ուղղվի երկրի տնտեսությունը, կառավարման համակարգը, օրենքի գերակայության և անվտանգության ապահովմանը։
Ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հրադադարի ռեժիմի խախտման և Հայաստանի և Արցախի դեմ ագրեսիայի՝ օրենսդիրները նաև առաջարկել են կասեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին:
«Անցյալ տարվանից ստորագրյած օրենսդիների թվի կրկնակի աճը ցույց է տալիս, որ մեծանում է Կոնգրեսի կողմից Հայաստանի ժողովրդավարացմանն աջակցությունը»,-ասում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։

Конгрессмены США выступили с письмом о необходимости оказания помощи Армении и Арцаху
75 членов Палаты Представителей Конгресса США, представляющих 23 штата, обратились с письмом к председателю комитета по ассигнованиям, в котором заявили о необходимости оказания помощи Армении и Арцаху.
Как сообщает РУСАРМИНФО со ссылкой на пресс-службу Армянского Национального комитета Америки (ANCA), в распространенном открытом письме конгрессмены просят выделить $1,5 млн на программу разминирования территорий в Арцахе, а также предоставить Армении $100 млн на развитие экономики, системы управления, правосудия.
Конгрессмены также просят убрать любые официальные или неофициальные ограничения на поездки, общение или контакты с официальными лицами правительства Арцаха, прекратить военную помощь Азербайджану до тех пор, пока не будет подтверждений того, что он прекратил нападения на Армению и Арцах.