Պատմությունն Ադրբեջանի ուժեղ կողմը չէ. ԱԳՆ խոսնակը՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին
Հարավային Կովկասի տարածքում Ադրբեջան անվանումն ունի միայն մեկդարյա պատմություն թե՛ քաղաքական և թե՛ անգամ աշխարհագրական առումներով, իսկ ադրբեջանցիներ անվանման կիրառումը դրանից էլ նոր է: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի արտգործնախարարության խոսնակին և պատասխանելով վերջինիս հայտարարության հետ կապված հարցին: Հարցն ու պատասխանը ներկայացնում ենք ստորև.
Հարց. Ադրբեջանի արտգործանախարարության խոսնակն արձագանքել է Ձեր՝ նախօրեին տարածված մեկնաբանությանը: Այս  հայտարարության մեջ կրկին տեղ են գտել տարածքային, պատմական պահանջներ, ինչպես նաև բացասական գնահատականներ են տրվել ՀՀ-ում ներքաղաքական և ժողովրդավարական գործընթացների վերաբերյալ: Միևնույն ժամանակ Ձեր համառոտ արձագանքները, ըստ ադրբեջանական կողմի, արտացոլում են հայկական կողմի սահմանափակ մտածելակերպը: Կարիք կա մեկնաբանության:
Պատասխան. Կա, բայց շատ համառոտ: Ես չեմ համարում, որ բառերի քանակը որևէ ձևով կարող են վկայել արտահայտվող մտքի ճշմարտացիությունը և արժեքը: Դրա լավագույն օրինակը հենց Ադրբեջանի ԱԳ խոսնակի հայտարարությունն է, որտեղ փորձ է կատարվում փաստարկների բացակայությունը քողարկել իրականության հետ աղերս չունեցող բառակույտերով:
Այդ տեսակետից կուզենայի անդրադառնալ երկու կետի՝ պատմությանը և ժողովրդավարությանը:
Ընդհանրապես կուզենայի խորհուրդ տալ Հայաստանի հանդեպ պատմական պահանջներ դնելուց առաջ ձեռնպահ մնալ ‹‹պատմական Ադրբեջան›› արտահայտության կիրառումից: Հարավային Կովկասի տարածքում Ադրբեջան անվանումն ունի միայն մեկդարյա պատմություն թե՛ քաղաքական և թե՛ անգամ աշխարհագրական առումներով, իսկ ադրբեջանցիներ անվանման կիրառումը դրանից էլ նոր է: Մենք հասկանում ենք, որ այդ երկրում վերջին հարյուր տարում ընթացել և ընթանում է նոր ինքնության ձևավորման գործընթաց, որին մենք չենք ցանկանում միջամտել, սակայն դա չի նշանակում, որ ժամանակ առ ժամանակ չենք կարող չհիշեցնել, որ պատմությունն Ադրբեջանի ուժեղ կողմը չէ:
Ինչ վերաբերում է ժողովրդավարությանը, ապա հավանաբար այս հարցում ևս մենք ադրբեջանական կողմի հետ ունենք խիստ տարբերվող պատկերացումներ: Օրինակ մենք չենք կարող համարել, որ իշխանության փոխանցումը մեկ ընտանիքի տարբեր անդամների միջև ժողովրդավարական պրակտիկայի մաս է կազմում: Ադրբեջանի ցածր ժողովրդավարական չափանիշների վերաբերյալ մեր գնահատականը շարունակաբար հաստատվում է նաև տարբեր միջազգային դերակատարների կողմից, որոնք գնահատում են մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վիճակը տարբեր ինդեքսների միջոցով: Այս դեպքում նույնպես պետք է փաստենք, որ ժողովրդավարությունը ևս Ադրբեջանի ուժեղ կողմը չէ:
Վերջում կուզենայինք ընդգծել, որ խորապես հավատում ենք, որ անգամ առկա ընկալումների տարբերությունների դեպքում հնարավոր է պահպանել շփումների հարգալից տոնայնությունը և այս մաղթանքը հասցեագրում ենք նաև ադրբեջանական կողմին:

The History Isn't a Strong Side of Azerbaijan: Armenia’s MFA
Response by the Spokesperson of the Foreign Ministry of Armenia to a question on the statement of the Foreign Ministry of Azerbaijan.
Question: The Spokesperson of the MFA of Azerbaijan commented on your statement issued a day before. Her statement once again contains territorial, historical claims, as well as negative assessments of the domestic political and democratic processes in Armenia. At the same time, the Azerbaijani side claims that your brief comments reflect  the limited thinking of the Armenian side. Do you see a need to comment on that?
Answer: There is a need only for a very brief comment. I do not think that the number of words can somehow demonstrate the veracity and value of the expressed idea. The best example of that is the statement by the Spokesperson of Azerbaijan’s Foreign Ministry, which attempts to cover up the lack of arguments by the barrage of words that have nothing to do with reality.
In this regard I would like to refer to two points - history and democracy.
In general, I would like to discourage from using the expression “historic Azerbaijan” while voicing historic claims towards Armenia. The name Azerbaijan has only a century old history in the South Caucasus both in political and even geographical terms, while the usage of the very name of Azerbaijanis is even more recent. We understand that throughout a century that country has been undergoing the process of formation of a new identity, to which we have never aimed to interfere. However, it does not mean that from time to time we should not recall that the history is not a strong side of Azerbaijan.
As far as democracy is concerned, probably we and the Azerbaijani side have extremely divergent understanding on that. For example, we cannot assume that transfer of power within the members of the same family has been a democratic practise. Our assessment on the poor democracy record of Azerbaijan has been repeatedly confirmed  by various indexes of different international actors which evaluate human rights and democracy in Azerbaijan. In this case as well, we have to state that democracy is not a strong side of Azerbaijan either.
In conclusion we would like to underline that even in the environment of diverging perceptions it is possible to attain respectful tonality of communications and we are also conveying this message to the Azerbaijani side.