Օտարերկրացիների, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը Ղազախստան սահմանափակվել է
Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով մարտի 16-ին ժամը 08։00-ից սկսած Ղազախստանի Հանրապետության տարածքում հայտարարվում է արտակարգ դրություն ՂՀ բնակչության անվտանգության ապահովման և նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով։ Արտակարգ դրությունը գործելու է մինչև ապրիլի 15-ը ժամը 07։00-ը, տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
«Մարտի 16-ից ժամանակավորապես սահմանափակվելու է օտարերկրացիների, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը ՂՀ տարածք տրանսպորտի բոլոր միջոցներով, միաժամանակ Ղազախստանից ելքի սահմանափակումը չի կիրառվելու Հայաստան վերադարձող ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ:
Նշյալ սահմանափակումը չի կիրառվելու քաղաքացիություն չունեցող անձանց և հետևյալ կատեգորիաների օտարերկրացիների  նկատմամբ.
• Ղազախստանի և այլ երկրների դիվանագիտական ծառայության անձնակազմ և նրանց ընտանիքի անդամներ,
• ՂՀ ԱԳՆ հրավերով Ղազախստան ժամանող օտարերկրյա և միջազգային կազմակերպությունների պատվիրակությունների անդամներ,
• Ղազախստանում բնակության իրավունքի փաստաթուղթ ունեցող անձինք,
• Ղազախստանի քաղաքացիների ընտանիքների օտարերկրացի անդամներ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
ՀՀ դեսպանությունում գործում է շուրջօրյա թեժ գիծ՝ +7 778 229 1881 հեռախոսահամարըով, որը հասանելի է նաև WhatsApp հավելվածով:

Установлены ограничения на въезд в Казахстан для иностранцев, в том числе граждан Армении
15 марта Президент Республики Казахстан подписал Указ о введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан в целях обеспечения безопасности населения Республики Казахстан и предотвращения распространения пандемии нового типа коронавируса (COVID-19). Чрезвычайное положение будет действовать до 07 часов 00 минут 15 апреля 2020 года, сообщает МИД Армении.
"С 16 марта будут установлены временные ограничения на въезд всеми видами транспорта на территорию Республики Казахстан для иностранцев, в том числе граждан Республики Армения, в то же время ограничения на выезд с территории Республики Казахстан не будут действовать для граждан Республики Армения, которые собираются возвратиться в Республику Армения.
Указанное ограничение не будет применимо лиц без гражданства и
следующих категорий иностранцев.
•  персонал дипломатической службы страны и иностранных государств и членов их семей,
• члены делегаций иностранных государств и международных организаций, направляющихся в Казахстан по приглашению МИД РК,
• иностранцы, обладатели видов на жительство на территории Республики Казахстан;
• иностранцы, являющиеся членами семей граждан Республики Казахстан", говорится в сообщении.
В Посольстве Республики Армения действует круглосуточная горячая линия, по номеру +7 778 229 18 81, которая активна также в приложении WhatsApp.